play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Katowice: od dziś nowe stawki za parkowanie

today21 maja 2021

Background

Taryfa parkingowa w całym mieście zostaje ujednolicona – zrównana z tą, która już od pewnego czasu obowiązuje w podstrefie „Ceglana – Wita Stwosza”. Ma to związek z zapowiadaną przez prezydenta Marcina Krupę zmianą polityki parkingowej w mieście. Najniższa opłata, to 3 zł za godzinę postoju w strefie parkowania.

Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dalej: – Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy, załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut. Z drugiej strony osoby z centrum również chcą móc parkować auta pod swoimi domami.

Prezydent Katowic przypomina, że kilka lat temu podjął decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem ma być zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych. Zmiany stawek w Śródmieściu to pierwszy krok we wdrażaniu przez Miasto nowej polityki parkingowej .

Mieszkańcy centrum, jak i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Główne zmiany:

Ujednolicenie stawek opłat w Podstrefach „Śródmieście” i „Ceglana-Wita Stwosza”: pierwsza godzina 3 zł, druga godzina 3,6 zł; trzecia godzina 4,2 zł; każda kolejna godzina 3 zł.

Wprowadzenie abonamentów: miesięcznego (200 zł) oraz kwartalnego (480 zł) dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach.

Podwyżka wysokości opłaty dodatkowej (postój „na gapę”) wraz z uzależnieniem jej wysokości od terminu zapłaty – 200 zł lub 100 zł wpłacając do 7 dni (obecnie 50 zł).

Odstąpienie od wydawania druków: „karty mieszkańca”, „karty parkingowej” dla przedsiębiorców, „karty pojazdu hybrydowego”, „karty pojazdu współdzielonego” , imiennego identyfikatora parkingowego i zastąpienie ich zapisami w systemie informatycznym MZUiM oraz kontroli za pomocą urządzeń mobilnych.

Opłaty za postój w Katowicach realizowane mogą być –  w parkomatach (gotówką, kartą płatniczą, kartą ŚKUP) lub poprzez operatorów płatności mobilnych obsługujących Strefę Płatnego Parkowania w Katowicach : PANGO, skyCash (mobiParking), mPay, moBiLET, ePARK.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content