play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Katowice: od stycznia nabór do mieszkań na Nowym Nikiszowcu

today2 listopada 2020

Background

Spółka PFR Nieruchomości wraz Miastem Katowice i Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego (KTBS), jako partnerzy zaangażowani w realizację osiedla Nowy Nikiszowiec, podjęli decyzję o uruchomieniu naboru do mieszkań w styczniu 2021 r. Dokładny termin rozpoczęcia rekrutacji najemców zostanie podany do połowy grudnia na stronie internetowej katowice.eu.

(…) trwają prace związane z organizacją naboru w ścisłym reżimie sanitarnym. Składanie wniosków będzie możliwe także online, pozostaje jednak konieczność dostarczenia przez potencjalnych najemców oryginałów dokumentów, potwierdzających dane na przykład  dotyczące dochodów, tłumaczy Krystyna Wąchała-Malik z zarządu PFR Nieruchomości SA.  I dalej: – Zważywszy, że zainteresowanie mieszkaniami na osiedlu Nowy Nikiszowiec jest bardzo duże, stoimy przed sporym wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa tego procesu – zarówno dla wnioskujących, jak i pracowników obsługi.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu lokalu, to na katowickim samorządzie spoczął obowiązek przygotowania kryteriów pierwszeństwa, określenia punktacji za poszczególne kryteria, a także przeprowadzenia naboru wniosków.

Na początku tego roku katowiccy radni przyjęli uchwałę, w której zdefiniowano katalog kryteriów . Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35- i powyżej 65 roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli, czy przyszli najemcy  będą w stanie opłacać należności tytułu najmu mieszkania. Każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitor.

Budowa osiedla wchodzi w ostatnią fazę. W kwartale A zakończono montaż paneli podłogowych w mieszkaniach, a obecnie trwa tam montaż drzwi wewnątrz lokali oraz prace wykończeniowe w klatkach schodowych. W kwartale B, w mieszkaniach trwa malowanie ścian oraz montaż paneli podłogowych i podobnie jak w kwartale A – montowane są drzwi pokojowe i trwają prace wykończeniowe klatek schodowych. W kwartale C, kończą się roboty posadzkarskie oraz wykonywanie elewacji. W mieszkaniach są układane płytki ceramiczne, biały montaż oraz malowane są ściany. Odbywa się także montaż drzwi. Również tu odbywają się prace wykończeniowe klatek schodowych. Trwają prace w otoczeniu osiedla i na jego dziedzińcach – w kwartale A dziedziniec oraz nasadzenia drzew i roślin zostały już wykonane, w kwartale B są wykonane w połowie. Niemal gotowe są parkingi.

W budynkach Nowego Nikiszowca są mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe (powierzchnie od 36 do 95 m2). Przewidziano także 14 lokali usługowych. Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

źródło/foto: PFR Nieruchomości

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content