play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice odliczają dni do Światowego Forum Miejskiego

today26 czerwca 2021

Równo za rok – 26 czerwca 2022 r. – rozpocznie się 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wraz z prezydentem miasta Marcinem Krupą, uruchomili na katowickim rynku zegar odliczający czas do rozpoczęcia wielkiego spotkania.

Światowe Forum Miejskie to największe i najważniejsze na świecie wydarzenie poświęcone miastom. Forum odbywa się pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

(…) Chcemy pokazać światu, jak zmieniły się nasze miasta na przestrzeni ostatnich 30 lat. Do wydarzenia został rok. Zegar, który zawisł dzisiaj w sercu Katowic będzie nam o tym codziennie przypominał Już teraz intensywnie pracujemy by impreza odbyła się na najwyższym, światowym poziomie, mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Prawo do organizacji prestiżowego wydarzenia zostało przyznane Polsce w 2019 r. Od tego czasu resort oraz miasto pracują nad przygotowaniem wydarzenia zarówno pod względem programowym, jak i logistycznym.

Światowe Forum Miejskie to okazja do pokazania naszej polskiej i śląskiej gościnności – każdy mieszkaniec Katowic będzie mógł się poczuć gospodarzem tego wydarzenia, mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. I dalej: – (…) Miasto w ramach wydarzenia, przygotowało dodatkowe atrakcje – szlaki turystyczne dla delegatów. Każdy mieszkaniec będzie mógł zostać przewodnikiem (…). W roku 2020 uruchomiliśmy w mieście szlak katowickich murali, a w tym roku stawiamy na otwarcie pierwszej ścieżki szlaku neonów, mówił prezydent Krupa.

Zwiedzania Katowic odbywać się może szlakami: moderny, murali, śląskiego bluesa i nowo otwartym szlakiem historii katowickich neonów. Od 26 czerwca proponowane są wakacyjne wycieczki i gry miejskie w atmosferze katowickich szlaków i 17 celów zrównoważonego rozwoju.

11. sesja Światowego Forum Miejskiego odbędzie się pod hasłem „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. Przez pięć dni uczestnicy z całego świata będą dyskutować nad zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem miast. WUF11 będzie miejscem spotkań ekspertów i przestrzenią wsłuchiwania się w najważniejszy głos każdego miasta – głos jego mieszkańców.

Innowacyjnym rozwiązaniem, wykorzystanym podczas przygotowań do WUF11, jest zaangażowanie w organizację wydarzenia młodzieży. W grudniu 2020 r. powołano Radę Młodych, do której zadań należy opracowywanie i wdrażanie inicjatyw skierowanych do młodych ludzi w ramach przygotowań do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Szczególnie ważnym aspektem przygotowań do WUF11 jest kwestia dostępności. Organizatorzy przyszłorocznej edycji World Urban Forum dołożą wszelkich starań aby wydarzenie było dostępne dla wszystkich. W tym celu wprowadzony zostanie szereg udogodnień dostosowanych do osób ze szczególnymi potrzebami.

Światowe Forum Miejskie jest organizowane cyklicznie co 2 lata od 2002 roku. 11. sesja odbędzie się w Katowicach 26-30 czerwca 2022 r. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii impreza odbędzie się w Europie Środkowej. Gospodarzami poprzednich edycji WUF były Nairobi, Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

Organizatorzy zachęcają do udziału w spacerze, grze miejskiej lub koncercie promującym zrównoważony rozwój z cyklu Letnie Brzmienia. Wystąpią Mioush, Daria Zawiałow i inni polscy artyści. Wszystkie informacje na http://www.wuf11.katowice.eu.

źródło: UM Katowice, foto: S.Rybok

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content