play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Katowice: Osiedle Witosa będzie miało dom kultury i park

today23 kwietnia 2021

Background

W rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego, na katowickim osiedlu Witosa , powstanie miejski dom kultury wraz z parkiem. Podpisano umowę z firmą BLANK Architekci na wykonanie dokumentacji projektowej.

W połowie roku zostanie opracowana koncepcja obiektu, która pozwoli określić zakres przyszłej inwestycji oraz koszty jej budowy i utrzymania.

– (…) Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. (…) Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

To właśnie głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej miejsca, której założenia obejmują przede wszystkim budowę nowego miejskiego domu kultury, w skład którego wejdą:

-sala wielofunkcyjna na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc (ekran, nagłośnienie, oświetlenie, multimedia, kurtyna), hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw (systemy podwieszania i podświetlania),
-sala baletowa (parkiet, lustra, nagłośnienie, garderoby, sanitariaty z prysznicami),
-sala taneczno-ruchowa, dwie sale zajęciowe (np. do nauki gry na instrumentach), sala do organizacji spotkań;
-pracownia plastyczna (z magazynem), pracownia ceramiczna ( z piecem do wypalania ceramiki),
-pokój dla matki z dzieckiem.

Wyposażenie domu kultury pozwoli na organizację imprez czy projekcji plenerowych. Będzie zadaszona scena, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Do tego ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy. Mieszkańcy os. Witosa i okolic zgłaszali takie zapotrzebowanie.

W nowym MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej Osiedla Witosa. Wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, będą miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie.

MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Planowana jest również możliwość zbierania deszczówki do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne.

Budynek MDK i park będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na 2022 r.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content