play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Katowice przejmują budynek, w którym mieszkał Kazimierz Kutz

today31 marca 2021

Background

Miasto przejmie od PKP nieruchomość przy Placu Ogród Dworcowy w Szopienicach. Tam mieszkał niegdyś Kazimierz Kutz i tam ma powstać placówka upamiętniająca słynnego śląskiego filmowca.

– (…) Zależy nam na tym, by życie i twórczość reżysera zostały mocno zaakcentowane w przestrzeni miasta – m.in. w Szopienicach, w których się urodził, a później tworzył, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Chcemy, by w tym miejscu powstał ośrodek poświęcony pamięci Kazimierza Kutza. Ma to być przede wszystkim miejsce spotkań, służące działalności edukacyjnej i kulturalnej. Obiekt będzie pełnił także funkcje muzealne: znajdą się w nim pamiątki i rzeczy związane z reżyserem, dodaje prezydent.

We wrześniu ub. roku Katowice pozyskały od osób prywatnych dwa mieszkania przy Placu Ogród Dworcowy 4 i 5, w tym jeden lokal w budynku, w którym mieszkał kiedyś Kazimierz Kutz. Miasto podjęło też rozmowy ze spółką PKP w sprawie pozostałych lokali, z zamiarem docelowego nabycia wszystkich w budynku nr 4. Efektem tych rozmów jest wydane we wtorek rozporządzenie Prezydenta Katowic, ws. nieodpłatnego przejęcia przez miasto od PKP SA udziałów w prawie współwłasności gruntu oraz w prawie współwłasności budynków mieszkalnych położonych w tym miejscu, wraz z obiektami infrastruktury technicznej. Kolejnym krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego, dzięki któremu Katowice staną się właścicielem tych nieruchomości. Akt notarialny w tej sprawie ma być popisany w środę (31 marca).

Kazimierz Kutz, razem z rodziną, przeprowadził się do mieszkania przy Pl. Ogród Dworcowy w 1937 r. To miejsce, które miało ogromny wpływ na reżysera, jego wrażliwość oraz późniejszą twórczość. Utworzenie w tym miejscu ośrodka poświęconego K.Kutzowi to kolejna forma upamiętnienia wybitnego katowiczanina. 16 lutego br. wręczona została pierwsza w historii nagroda imienia Kazimierza Kutza, a laureatką została Anna Dymna. Nagroda honoruje obszary działań, które były mu najbliższe: sztuka, polityka obywatelska i lokalność. Nagroda im. K.Kutza powinna zatem honorować osoby, które najpełniej reprezentują idee, które były ważne w działalności reżysera: uniwersalność lokalności, połączenie krytyki i afirmacji, wolność twórcza, godzenie ludzi za pomocą sztuki. Fundatorem nagrody i jednym z jej inicjatorów jest Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Przy ul. Wypoczynkowej w Szopienicach znajduje się mural przedstawiający Kazimierza Kutza. Grafikę zaprojektował Erwin Sówka, ostatni z malarzy słynnej Grupy Janowskiej. Został namalowany na ścianie familoka, w którym wychowywał się Kazimierz Kutz. Mural przedstawia charakterystyczne, nieistniejące już zabudowania pobliskiej Huty Metali Nieżelaznych, która przez dziesięciolecia była największym zakładem przemysłowym Szopienic.

Kazimierz Kutz jest też jedną z jedenastu osób nominowanych do uhonorowania w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim na Koszutce. Nominacje do plebiscytu nadsyłają środowiska twórcze, a spośród kandydatów z największą liczbą głosów prezydent Katowic wskazuje osobę, której posąg pojawi się w Galerii. Głosować można do 31 marca za pośrednictwem strony internetowej urzędu miasta https://bit.ly/3kBGvgi. Można też wypełnić kupon zamieszczony w gazecie miejskiej „Nasze Katowice” i najpóźniej do 31 marca przesłać go na adres urzędu miasta Wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu, a odsłonięcie pomnika odbędzie się w połowie września podczas kolejnych urodzin Katowic.

źródło: UM Katowice / foto: M.Malina

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content