play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: ruszyła XV edycja programu „Mieszkanie za remont”

today4 stycznia 2021

Background

Program „Mieszkanie za remont” w Katowicach umożliwia wynajęcie w niskiej cenie lokalu komunalnego w zamian za przeprowadzenie remontu. Do tej pory, w ten sposób swoich najemców znalazło 400 mieszkańców, a w ostatnich edycjach liczba osób aplikujących była kilkunastokrotnie wyższa niż dostępnych lokali.

Od kilku dni udostępniona jest nowa lista 40 lokali mieszkalnych przeznaczonych do oddania w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę. W 2019 r. miasto skorygowało kryteria programu, zwiększając szanse osób samotnych, niepełnosprawnych, ale i punktując dodatkowo katowiczan.

– Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont” meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem Miasta – po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w nim. W ubiegłym roku wprowadziliśmy także zapisy, które zwiększają szanse „singli” na „mieszkanie za remont”. Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach , podkreśla prezydent Krupa.

Co i jak?

W nowej edycji programu do wyboru jest 40 mieszkań o powierzchniach od 17 do blisko 80 m2. Cena najmu waha się od 3,25 zł do 5,91 zł za 1 m2 i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Mariacka, Kozielska, Warszawska, Mikołowska, Dąbrowskiego, Kopernika, Powstańców, Stefana Batorego, Żwirki i Wigury, Plebiscytowa, Kościuszki), ale też na Koszutce (ul. Iłłakowiczówny), Ligocie (ul. Koszalińska, Słupska), Panewnikach (ul. Bronisławy, Panewnicka) czy Szopienicach (ul. Kantorówny, Wiosny Ludów).

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Np. dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1 800 zł do 4 800 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego od 1 200 zł do 3 120 zł na jedną osobę. Ważny jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego. Gdy chętnych na jedno mieszkanie jest więcej , decydują punkty za m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, posiadanie dzieci, orzeczenie o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content