play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: taki będzie parking w Strefie Kultury

today12 marca 2021

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS) podpisało umowę na wykonanie projektu parkingu w Strefie Kultury. Projektującym będzie konsorcjum pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski, autorzy zwycięskiej koncepcji wyłonionej w konkursie architektonicznym.

– (…) Mówimy o zupełnie nowym obiekcie, który powstać ma w świetnie zaprojektowanej przestrzeni Strefy Kultury. Znajdują się tam budynki będące już ikonami miasta, dlatego postanowiliśmy, że skorzystamy z formuły konkursu. Wiedza i kompetencje doświadczonych architektów i projektantów były dla nas kluczowe. Ten obiekt ma wkomponować się w Strefę Kultury i stać się jej integralną częścią, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Decyzja o budowie parkingu to efekt ogromnej popularności Strefy Kultury, która przerosła założenia projektujących. W czasie normalnego funkcjonowania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego zdarzają się niewłaściwe zachowania kierowców, jak rozjeżdżanie zieleni, czy zajmowanie wszelkich dostępnych miejsc postojowych na okolicznych osiedlach. Przy tym, sami mieszkańcy, przyjeżdżając na duże wydarzenia nie zawsze mogą zaparkować.

Mimo coraz większej świadomości ekologicznej, budowy Centrów Przesiadkowych, a także rozbudowanej siatki połączeń komunikacji publicznej, istnieje grupa osób, która nie zrezygnuje z samochodów. Strefa Kultury jest także otoczona przez budynki usługowe i biurowe, które są generatorami ruchu samochodowego i parking w przyszłości może stanowić zabezpieczenie dla tego ruchu.

KTBS przewiduje, że koszt inwestycji wyniesie około 70 mln zł. Budynek będzie zajmował przestrzeń obecnego parkingu otwartego i będzie zawierał około 1300 miejsc postojowych. Przyjęty harmonogram zakłada uzyskanie warunków zabudowy w listopadzie 2021, a pozwolenie na budowę w marcu 2022. Terminy z uwagi na pandemię mogą się jednak zmienić .

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Redaktor


0%
Skip to content