play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Katowice: To trzeba wiedzieć! Utrudnienia w związku z Tour de Pologne

today27 lipca 2020

Background

Od Pętli Słonecznej, Alei Korfantego przez Mikołowską, Francuską, Dolinę Trzech Stawów, Graniczną, Dudy – Gracza, aż do Spodka – tak w skrócie wygląda katowicki fragment trasy w ramach tegorocznej edycji Tour de Pologne. Kolarze już 5 sierpnia pojawią się na drogach, a to wiąże się z utrudnieniami.

Po raz 11. kolarze rywalizujący w Tour de Pologne przejadą ulicami Katowic. Pierwszy etap tegorocznego wyścigu rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim. Kolarze w ramach 196-kilometrowego etapu pokonają w Katowicach trzy 16-kilometrowe rundy i będą finiszować, podobnie jak w poprzednich latach, pod Spodkiem.

TOUR DE POLOGNE – WAŻNE INFORMACJE DLA MIESZKAŃCÓW

Na starcie i mecie wyścigu nie będzie publiczności, Organizatorzy zrezygnowali także z przygotowania miasteczka sponsorskiego. Dopuszczone jest kibicowanie na trasie zawodów, przy czym należy zachować wszelkie obowiązujące zasady dotyczące dystansu społecznego, a także warto założyć maseczkę. Teren mety zostanie przez organizatora wygrodzony – tym samym wstęp na plac przed Spodkiem będzie zamknięty dla kibiców. Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców i kolarzy, a także zgodnie z wytycznymi federacji kolarskiej, w tym roku nie będzie okazji do spotkania kolarzy, wspólnych zdjęć czy wzięcia autografu.

– Tour de Pologne to ważne wydarzenie dla tysięcy mieszkańców Katowic, którzy oglądają kolarzy na trasie wyścigu czy też przed telewizorem. Jego organizacja wymaga jednak wdrożenia wielu zmian w organizacji ruchu. Dlatego zachęcamy katowiczan – a w szczególności kierowców, pasażerów komunikacji publicznej i osoby mieszkające przy trasie wyścigu, by zapoznali się z najważniejszymi informacjami. Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 5 sierpnia. Priorytetem jest dla nas zapewnienie mieszkańcom bezpiecznego dojazdu do pracy, czy instytucji działających w centrum miasta. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób wprowadzone zmiany mogą powodować uciążliwości – dlatego prosimy mieszkańców o wyrozumiałość – podkreśla wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

TRASA WYŚCIGU

Choć kolarze do Katowic wjadą w środę 5 sierpnia około godziny 17.00 – to jednak ze względów organizacyjnych zmiany będą wprowadzane wcześniej. Apelujemy do kierowców, by w rejonie przejazdu nie jeździli na pamięć, zwracali uwagę na oznakowanie – w tym także zakazy parkowania.

 1. Parkingi wzdłuż ul. Korfantego (na odcinku od ul. Chorzowskiej do ul. Katowickiej) zostaną wyłączone z możliwości korzystania przez cały dzień – zarówno 4 jak i 5 sierpnia (to jedyne miejsce, w którym zmiany zostaną wprowadzone dzień wcześniej)

 2. Parkingi w Strefie Kultury – będą wyłączone z użytkowania przez cały dzień (tj. 5 sierpnia)

W środę 5 sierpnia konieczne jest także całkowite zamknięcie ulic na katowickiej trasie Tour de Pologne Junior od godziny 13.00, który przebiega Al. Korfantego od Pętli Słonecznej do Rynku.

W środę 5 sierpnia od ok. godz. 16.00 zostaną całkowicie zamknięte przejazdy następującymi odcinkami dróg (które stanowią jednocześnie trasę wyścigu):

 1. Strzelców Bytomskich (od granicy Siemianowic Śląskich do ul. Pod Młynem)

 2. Pod Młynem (od Strzelców Bytomskich do Milowickiej)

 3. Milowicka (od ul. Pod Młynem do Baczyńskiego)

 4. Telewizyjna

 5. Al. Korfantego (odcinek od Pętli Słonecznej do Rynku będzie zamknięty już od godz. 13.00 – w związku z przejazdem Tour de Pologne Junior)

 6. Al. Roździeńskiego (od Ronda do Dudy-Gracza)

 7. Olimpijska

 8. Góreckiego

 9. Dobrowolskiego

 10. Dudy-Gracza

 11. Graniczna

 12. Pułaskiego (od Granicznej do zjazdu na Dolinę Trzech Stawów, gdzie będą obowiązywać wyłączenia m.in. na głównej trasie rolkowo-rowerowej oraz wjeździe od strony wodnego placu zabaw)

 13. Francuska (od ul. Gawronów do Jagiellońskiej)

 14. Damrota (od Francuskiej do Powstańców)

 15. Powstańców (od Granicznej do Francuskiej)

 16. Jagiellońska

 17. pl. Miarki

 18. Kościuszki (od pl. Miarki do ul. Poniatowskiego)

 19. Poniatowskiego

 20. Mikołowska (od ul. Poniatowskiego do ul. Sądowej)

 21. Sądowa

 22. pl. Wolności

 23. Sokolska (od pl. Wolności do ul. Skargi)

 24. Skargi.

Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 19.00.

MOŻLIWOŚĆ WYJAZDU Z PĘTLI

Dla kierowców chcących wyjechać z wnętrza pętli kolarskiej będą dostępne śluzy, gdzie ruchem będzie kierować policja i w miarę możliwości (tj. w czasie, gdy kolarze będą jechać w innej części miasta) będzie umożliwiać wyjazd bądź wjazd. Takie śluzy będą dostępne na skrzyżowaniach ulic:

 1. Roździeńskiego i Dobrowolskiego

 2. Dudy-Gracza i Pańki

 3. 1 Maja i Warszawskiej

 4. Krasińskiego i Granicznej

 5. Ofiar Katynia i Granicznej

 6. Dygacza i Granicznej

 7. Pułaskiego i Granicznej

 8. Kościuszki i PCK oraz Powstańców,

 9. Sokolskiej i Mickiewicza,

 10. Katowickiej i Misjonarzy Oblatów,

 11. Korfantego i Słonecznej oraz Jesionowej.

INNE ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu: zjazd z ulicy Kościuszki w Poniatowskiego zmienia się na zjazd w prawo w ul. Szeligiewicza, natomiast wyjazd z rejonu Oś. Paderewskiego prawym pasem ul. Granicznej na północ w ul. Sikorskiego i śluzą ul. Graniczna i Krasińskiego. Wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ulicy Bankowej, na fragmencie od ulicy Warszawskiej do ulicy Moniuszki oraz odwrócenie kierunku ruchu na ulicy Szkolnej, umożliwi z kolei wyjazd z tej części miasta na ulicę Warszawską oraz dalej w kierunku wschodnim z wykorzystaniem planowanych śluz na skrzyżowaniach.

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić jeszcze kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których będziemy informować w kolejnych komunikatach i na stronie internetowej www.katowice.eu

KOMUNIKACJA MIEJSKA

W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Już od godz. 4.30 rano 5 sierpnia wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Rynku do Pętli Słonecznej. Ruch wznowiony będzie po godz. 22.30. Dodatkowo w godz. od 14.30 do 20.30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie – Centrum Miasta – Załęże oraz w kierunku Brynowa.

Komunikacja autobusowa będzie funkcjonować według zmienionych rozkładów. Szczegółowe informacje w zakresie zmian w komunikacji miejskiej dostępne są na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/

INFOLINIA DLA MIESZKAŃCÓW

Podobnie jak w latach poprzednich będzie uruchomiona infolinia dla mieszkańców, która działać będzie we wtorek 4 sierpnia oraz w dniu wyścigu, czyli w środę 5 sierpnia pod numerem: 32 77 88 960. Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania związane z wyścigiem – wystarczy zadzwonić w godz. 8.00 – 19.00.

Fot: UM Katowice

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content