play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Katowice: ul. Dworcowa zamknięta dla aut. Kolejny etap przebudowy. Będzie deptak

today24 lutego 2020

Background

Od wtorku (25.02) kolejna zamiana na ul. Dworcowej w Katowicach. Wygrodzą cały obszar na którym docelowo ma powstać deptak – od skrzyżowania z ul.św.Jana do ul. Mielęckiego. Można uznać, że od tego momentu, ulica Dworcowa w tej strefie już nigdy nie będzie dostępna dla ruchu samochodowego.

Dla pieszych wytyczone zostaną wąskie korytarze zapewniające możliwość przejścia. Wjazd i wyjazd z ulicy Dyrekcyjnej będzie możliwy wyłącznie od ulicy Warszawskiej, przy czym trzeba pamiętać, że mogą to robić wyłącznie mieszkańcy i firmy działające w tutejszych kamienicach.

-Kierowcy muszą przywyknąć  do zmian w centrum miasta w zakresie polityki parkingowej, a także na ul. Dworcowej, która staje się deptakiem miejskim. Od wtorku wygrodzona i objęta pracami będzie już cała ul. Dworcowa – począwszy od ul. św Jana aż do ul. Tylnej Mariackiej, co oznacza całkowity brak możliwości wjazdu w ten rejon samochodem, mówi Ewa Lipka z urzędu miasta. I precyzuje informację ws. ul. Dyrekcyjnej, gdzie już teraz z Warszawskiej wjechać mogą tylko mieszkańcy,  parkujące na podwórkach lub w garażach oraz pojazdy służb oraz zaopatrzenia (w godz. 4.00-10.00 oraz 18.00-24.00).

– Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Codziennie do Katowic wjeżdża ponad 120 tys. samochodów spoza miasta. Dlatego tak ważne dla mieszkańców jest ograniczanie ruchu kołowego w śródmieściu, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dodaje: – Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura. Zgodnie z głosami mieszkańców ulica Dworcowa zostaje zamknięta dla ruchu pojazdów, nasadzimy na niej aż 54 drzewa, zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zamontowane zostaną nowe ławki i oświetlenie.

Kilka lat temu wyłączono z ruchu ul. Mariacką, która jest dziś deptakiem i lokalizacją wielu restauracji, pubów i klubów, a także ul. Bankową (przebiega między budynkami Uniwersytetu Śląskiego) i oddanie jej we władanie studentom. Podobne rozwiązanie rozważane jest także przy siedzibie Politechniki Śląskiej na ul. Krasińskiego.

Wartość przebudowy ulicy Dworcowej to ponad 15 mln zł. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie roku.

źródło/ foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content