play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: uruchomiono laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa

today3 marca 2020

Background

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach ruszyło dziś laboratorium, w którym badane są próbki na obecność koronawirusa. Usprawni to przeprowadzanie takich testów wobec osób, które zgłaszają się do szpitali zakaźnych w regionie z objawami klinicznymi choroby wywoływanej przez COVID-19.

Z pracownikami śląskiego sanepidu spotkał się premier Mateusz Morawiecki, który zwiedził laboratorium. – W tych szczególnych okolicznościach skupiamy nasze siły, środki, uwagę i doświadczenie na najbardziej skutecznym zapobieganiu koronawirusowi. A gdy się pojawi, na ograniczeniu jego zasięgu i zwalczeniu (…) Wiem, że Polska stosuje najlepsze praktyki dotyczące koronawirusa, którego liczba przypadków w Europie wzrasta. Ważne, żebyśmy mieli jak najlepszy sprzęt obsługiwany przez specjalistów, mówił w Katowicach szef rządu. – Trzeba stosować się do wskazówek Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Jesteśmy przygotowani na nadejście koronawirusa – zaznaczył premier, który przypomniał również, że w piątek zaangażował dodatkowe 100 mln zł na walkę z wirusem.

Premier zaapelował, by nie szerzyć paniki i nie rozpowszechniać fake newsów oraz przypomniał, że dokładne wytyczne odnośnie koronawirusa znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus

Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek już w piątek podjął decyzję, aby w 35 szpitalach wprowadzić stan podwyższonej gotowości. Dziś spotkał się z szefami szpitalnych oddziałów ratunkowych tych placówek, aby ustalić zasady współpracy i przekazać wytyczne Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

W całym kraju zaplanowane są ćwiczenia straży pożarnej związane z wdrażaniem procedur na wypadek zagrożenia epidemiologicznego. Jutro (w środę) odbędą się one na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie oraz Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Ćwiczenia będą tak prowadzone, aby nie dezorganizować pracy placówek i aby nie utrudniać przyjmowania pacjentów.

– W każdym województwie będą wybrane jeden lub dwa szpitale, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły do przyjmowania pacjentów, którzy są zainfekowani. Służy to temu, by rozdzielić dwa strumienie osób – tych, którzy potencjalnie mają infekcję od tych, którzy infekcji nie mają, wyjaśniał we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Obecnie pod nadzorem śląskich służb sanitarnych przebywa 486 osób , 10 jest hospitalizowanych.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content