play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Tutaj Polska jest od Piasta, a Śląsk polski jest i basta! Cykl mikrokoncertów w Katowicach

today29 lipca 2021

Background

A gdyby tak nagle w przestrzeni miejskiej Katowic spotkać parę muzyków w śląskich strojach ludowych i móc do nich dołączyć, śpiewając melodie zagrzewające kiedyś naszych dziadków do zwycięstwa? W najbliższy weekend rusza cykl mikrokoncertów upamiętniających rocznicę 100-lecia III Powstania Śląskiego.

„Tutaj Polska jest od Piasta, a Śląsk polski jest i basta!” to cykl mikrokoncertów upamiętniających rocznicę 100-lecia III, zwycięskiego Powstania Śląskiego. Realizowany w plenerze, nieformalnie, w koncepcji flashmob gdzie widownię stanowią spontanicznie zatrzymujący się przechodnie oraz zainteresowani, do których poprzez media społecznościowe dociera informacja o wydarzeniu. Repertuar to pieśni powstańcze zebrane przez etnomuzykologa prof. Adolfa Dygacza.
Jak piszą nam inicjatorzy pomysł narodził się z chęci spopularyzowania dziedzictwa kulturowego, służącego przed stu laty do zjednoczenia Śląska i utwierdzenia idei jego polskości. Kompozycje powstawały z potrzeby serca, a ich oddziaływanie przyczyniło się niezawodnie do ostatecznego wyniku powstań. Tytuł cyklu stanowią wersy jednej z pieśni powstańczych. Wówczas jednoczyły „przeciw”, dzisiaj spajają historyczne i kulturowe korzenie Śląska.

Oprócz miejsc pamięci tamtych wydarzeń na terenie Katowic, flashmob odbywać będzie się w mniej oczywistych lokalizacjach. Dla współczesnego odbiorcy, dzisiejszego Katowiczanina nierzadko mijającego bezwiednie zaułki i bramy, może okazać się niemałym zaskoczeniem. Na każdego chętnego czekać będą gazety- śpiewniki, które pozwolą stać się częścią wydarzenia i dowiedzieć się ciekawostek tu dotyczących Powstań. Mikrokoncerty transmitowane będą w wybranych serwisach społecznościowych.

30 lipca 2021 r. – piątek
16:00 – Giszowiec Plac Pod Lipami
18:00 – Centrum Pomnik Powstańców Śląskich

1 sierpnia 2021 r. – niedziela
15:30 – Park Kościuszki
18:00 – Nikiszowiec Skwer Zillmannów

2 sierpnia 2021 r. – poniedziałek
18:00 – Rynek
20:00 – Rynek

Autorzy projektu:

Daga Gregorowicz – wokalistka, dj-ka, kompozytorka. Założycielka polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA oraz laureatka najbardziej prestiżowej muzycznej nagrody w Polsce – Fryderyk. Koncertowała w 25 krajach.

Szymon Piguła – akordeonista, pomysłodawca projektu; dumny Ślązak, czynny pedagog i wykładowca, zafascynowany muzyką współczesną i ludową. Z Dagą poznali się przy okazji realizacji nagrodzonej Fryderykiem płyty “Maleńka”.

Wydarzenie na facebook: https://fb.me/e/1HVvJmNKR
Więcej informacji oraz transmisje: www.facebook.com/atofolk

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content