play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Katowice: walka o czyste powietrze. Ważne informacje dla mieszkańców

today24 marca 2020

Background

Katowice: walka o czyste powietrze. Ważne informacje dla mieszkańców. Na Platformie Konsultacji Społecznych opublikowana została dziś treść propozycji zmian do uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz kryteriów wyboru inwestycji do finansowania. Swoje uwagi mieszkańcy mogą przekazywać do 7 kwietnia, a następnie dokument trafi najpierw pod obrady komisji rady miasta, a ostatecznie na sesję Rady Miasta Katowice. Jednocześnie ze względu na zakres dokumentu uzyska on także opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Najważniejsze zmiany proponowane w uchwale to:

 • Skrócenie okresu udzielenia kolejnej dotacji z 10 do 5 lat, co ma zachęcić tych, którzy kilka lat temu zmienili starsze kotły na kotły węglowe nowszej generacji – do szybszego przejścia na inne niż węglowe, bardziej ekologiczne źródła ciepła

 • Zwiększenie dofinansowania z 6 do 10 tys. zł na za montaż kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła do centralnego ogrzewania

Wśród zmian, które można znaleźć w projekcie uchwały, znajduje się m.in. rozszerzenie akredytacji kotłów na jednostki akredytacyjne z obszaru UE. Dotychczas atesty na kotły mogły być wydane wyłącznie przez polskie instytucje, a po zmianach będziemy przyjmować atesty wydane na terenie całej UE. Wśród planowanych zmian znalazła się także propozycja zwiększenia dotacji do poziomu 80 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 10 000 zł dla zmiany systemu ogrzewania polegającej na montażu kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła, będącymi głównym źródłem ciepła dla ogrzewania lokalu mieszkalnego przy jednoczesnej likwidacji źródła ciepła zasilanego paliwem stałym – węglem. Do tej pory maksymalna wartość takiego dofinansowania wynosi 6 000 zł.

W projekcie uchwały ujęto następujące zmiany, które zarekomendowała Rada ds. Poprawy Jakości Powietrza:

 • Rozszerzenie akredytacji kotłów na jednostki akredytacyjne z obszaru UE (dotychczas dopuszczona była akredytacja tylko polskich instytucji)
 • Zwiększenie dotacji do poziomu 80 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 10 000 zł, dla zmiany systemu ogrzewania polegającej na montażu kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła, będącymi głównym źródłem ciepła dla ogrzewania lokalu mieszkalnego przy jednoczesnej likwidacji źródła ciepła zasilanego paliwem stałym (węglem)
 • Skrócenie z 10 do 5 lat okresu dotyczącego możliwości uzyskania drugiej dotacji celowej na zmianę systemu grzewczego w przypadku otrzymania w latach poprzednich dotacji na ekologiczny kocioł węglowy jedynie w przypadku zmiany na ogrzewanie: elektryczne, gazowe, z sieci zdalaczynnej, na pompę ciepła do centralnego ogrzewania, na kocioł z podajnikiem na pellet – szybciej będzie można dokonać zmiany kotła węglowego na inne ekologiczne.

Odstąpiono od udzielenia dotacji na zadania polegające na zmianie systemu ogrzewania na ogrzewanie olejowe (brak wniosków od wielu lat) i węglowe kotły z podajnikiem na paliwo stałe.

Poza wymianą kotłów Miasto Katowice prowadzi szereg innych działań na rzecz ochrony jakości powietrza. W realizacji jest projekt o wartości 100 mln zł polegający na dociepleniu 45 budynków użyteczności publicznej. Do walki z niską emisją przyczyniają się też kontrole Straży Miejskiej realizowane m.in. z użyciem drona. Jednym z priorytetowych zadań w Katowicach jest rozwój komunikacji publicznej. Trwa budowa trzech centrów przesiadkowych typu Park and Ride o wartości ponad 260 mln zł, w ostatnim czasie miasto zakupiło za ponad 100 mln 108 nowoczesnych autobusów – w tym 5 elektrycznych. Trwają także prace związane z budową nowej linii tramwajowej.

for.: pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content