play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Katowice: ważna zmiana w budżecie obywatelskim. Nie wszędzie możliwe inwestycje

today28 stycznia 2020

Background

Na Platformie Konsultacji Społecznych opublikowano właśnie projekt uchwały w sprawie określenia zasad i trybu Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje zmian. Następnie, projekt trafi na komisję branżową Rady Miasta, a potem będzie głosowany na sesji samorządu.

Ramowy projekt uchwały, która musi przejść modyfikacje wynika wyłącznie ze zmian w przepisach prawa.

– Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych sprawiła, że przysługujące właścicielom prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Do tej pory na terenach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz TBS można było zgłaszać zadania zarówno „miękkie” (pikniki, koncerty, zajęcia pod chmurką itp. – przyp.red.), jak i inwestycyjne. Zmiany w prawie sprawiły, że w tym roku nie będzie można już na wspomnianych terenach zgłaszać zadań inwestycyjnych. Oznacza to, że na terenie spółdzielni czy wspólnoty nie będzie można z budżetu obywatelskiego zbudować placu zabaw, drogi rowerowej czy wybiegu dla psów, mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – Mamy jednak na uwadze, że tereny wspólnot i spółdzielni zamieszkują tysiące ludzi. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz zarządom spółdzielni i wspólnot postanowiliśmy, jako jedno z nielicznych miast wojewódzkich, dopuścić możliwość realizacji w tych obszarach zadań „miękkich”, dodaje naczelnik.

Wprowadzona zmiana, poza ustawowymi zapisami, wynika także z aktualnego stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Najwyżej Izby Kontroli, zgodnie z którymi co do zasady gminy nie powinny wydatkować środków publicznych na przedsięwzięcia inwestycyjne znajdujące się na gruntach innych niż gminne. W najbliższych tygodniach ukaże się zarządzenie prezydenta miasta, które szczegółowo opisze tryb i zasady budżetu obywatelskiego w Katowicach oraz podział środków dla danych dzielnic.

Budżet obywatelski w Katowicach, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. Przez sześć kolejnych lat frekwencja stale rosła. O ile w 2014 r. swój głos oddało 4,4% uprawnionych mieszkańców, to w zeszłorocznym głosowaniu już rekordowe 18,89%. To właśnie dzięki głosom mieszkańców w tym roku powstaną m.in. nowy wodny plac zabaw, stacje rowerów miejskich, czy wybiegi dla psów. Dzięki kreatywności mieszkańców powstały już m.in. liczne skwery osiedlowe, drogi rowerowe, chodniki, miejsca postojowe, siłownie „pod chmurką” czy boiska wielofunkcyjne.

W ramach sześciu poprzednich edycji BO wybrano łącznie ponad 750 projektów, z których ponad 480 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw w Katowicach, czy lodowisko w Murckach, a w Parku Zadole – największa w regionie tężnia solankowa. Od 2015 r. do wydania w ramach BO jest 20 mln zł, a w ubiegłym roku, zwiększono ją do 30 mln zł. To najwięcej w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich.

źródło: UM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content