play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: wdrażanie Karty Mieszkańca. Podpisano umowę z wykonawcą

today5 marca 2020

Background

Władze Katowic podpisały umowę z firmą, która wdroży Kartę Mieszkańca. Prezydent miasta powołał komórkę w urzędzie odpowiedzialną za jej działanie.

Głównym celem Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki – co jest bardzo ważne z punktu widzenia budżetu miasta.

– Karta będzie uprawniała do szeregu zniżek, a także będzie scalać wiele dodatkowych korzyści – z których niektóre już dziś funkcjonują, jak np. dodatkowe punkty w rekrutacji dzieci do żłobka. Ma też motywować mieszkańców do meldowania się w Katowicach, co wpłynie na zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że w strukturach wydziału polityki społecznej powołał referat ds. realizacji projektów społecznych, który będzie odpowiadał za działania związane z projektem Karta Mieszkańca Katowic.

Miasto szykuje się też pod kątem administracyjnym do uruchomienia systemu – pierwszym elementem jest powołanie komórki, która w strukturach urzędu będzie odpowiadać za działanie samego systemu. Pierwsze elementy projektu mają ruszyć do końca maja, a do końca czerwca mają już działać wszystkie elementy Karty.

Za dostawę sprzętu, oprogramowania do wydawania i personalizacji kart, dzierżawę terminali do weryfikacji kart, wdrożenie i utrzymanie Systemu Katowickiej Karty Mieszkańca Katowic wraz z asystą techniczną odpowiada Grupa LEW z siedzibą w Częstochowie, która wygrała przetarg na to zadanie. Wartość umowy zawartej 28 lutego 2020 roku to 1,55 mln zł.

– Katowicka Karta Mieszkańca ma w pierwszej kolejności umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji, w tym także dać zniżkę na bilet wstępu na baseny miejskie, których uruchomienie planujemy w najbliższych tygodniach. Ponadto karta będzie pełnić funkcję karty bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. W kolejnym etapie wdrażania mieszkańcy zyskają również możliwość tańszego parkowania oraz zniżki oferowane przez partnerów komercyjnych, którzy będą zainteresowani udziałem w programie, wyjaśnia prezydent Krupa.

W pierwszej kolejności akceptantami Karty mają być miejskie instytucje kultury: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice Miasto Ogrodów, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Historii Katowic, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”jak również Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, oraz miejskie jednostki sportu: MOSiR (kąpieliska ORW „Bugla” i ORW „Rolna” oraz siłownie), baseny miejskie, gdzie zgodnie z zapowiedzią prezydenta na podstawie karty bilet będzie kosztował 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy).

Zniżki będą definiowane procentowo jako upust od ceny normalnej lub kwotowo – jak w przypadku biletu wstępu na basen, gdzie na podstawie karty będzie przysługiwać zniżka 50% w stosunku do standardowej ceny. Zniżki będą jednak mogły podlegać ograniczeniu ilościowemu w danym czasie lub na dany rodzaj usługi (np. jeden koncert w miesiącu/roku w tym z uwzględnieniem założenia jednego biletu na wydarzenie na jedną Kartę, 3 wejścia miesięcznie w okresie wakacji, itp.).

Uprawnione do posiadania Katowickiej Karty Mieszkańca będą osoby:
– zameldowane na pobyt stały w Katowicach (bez względu na wiek),
– zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach (bez względu na wiek) i rozliczające swój podatek dochodowy w Katowicach (pod warunkiem osiągnięcia dochodu w roku poprzednim),
– rozliczające podatek dochodowy w Katowicach,
– przebywające w katowickich placówkach opiekuńczo – wychowawczych, wychowawcy oraz dyrektorzy tych placówek.

Sama karta będzie personalizowana i wydawana każdemu uprawnionemu do zniżek, pod warunkiem spełnienia wymagań, na okres 2 lat, z możliwością odnowienia. Karta ma potwierdzać jedynie uprawnienie do określonej zniżki i być ważna z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

– Warunkiem ubiegania się o kartę mieszkańca w tym roku, w przypadku osób pracujących, będzie konieczność wykazania się rozliczaniem rocznego zeznania podatkowego PIT w Katowicach. Takie zeznania składane są co roku. To oznacza, że jeżeli mieszkaniec Katowic rozliczy w 2020 r. podatek PIT (za rok 2019) w innym mieście niż Katowice, to nie otrzyma karty mieszkańca w tym roku! Najwcześniej będzie się mógł o nią ubiegać dopiero po złożeniu PIT w Katowicach w 2021 r., mówi Ewa Lipka z UM Katowice.

Program „Karta Mieszkańca Katowic” zakłada, że tradycyjna plastikowa karta to tylko jedna z możliwości otrzymania zniżek. System zostanie oparty na nowoczesnych technologiach, z których już dzisiaj wiele osób korzysta w przypadku komercyjnych programów lojalnościowych sklepów, kin, restauracji czy też innych instytucji. Takim rozwiązaniem jest aplikacja mobilna, która także będzie działać w katowickim programie, natomiast innowacyjnością będzie możliwość kodowania zniżek na karcie bankomatowej.

źródło/fot: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content