play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: węzeł przy „gwiazdach” do przebudowy

today29 stycznia 2021

Background

Upłynnienie ruchu i ograniczenie korków w godzinach szczytu, odciążenie drogi lokalnej na Osiedlu „Gwiazdy” oraz redukcja hałasu i emisji spalin – oto cele przebudowy Alei Roździeńskiego w Katowicach. Koszt? Ok. 95 mln zł.

Jako część Drogowej Trasy Średnicowej, Aleja Roździeńskiego jest  w Katowicach jednym z kluczowych połączeń drogowych. – Wysokie natężenie ruchu na tej drodze prowadzi często do tworzenia się korków, co bezpośrednio przekłada się na problemy mieszkańców, którzy chcą dojechać do Osiedla „Gwiazdy” bądź z niego wyjechać, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dalej: – Przebudowa  w tym rejonie przyniesie mieszkańcom  realne korzyści. Wpłynie nie tylko na znaczące zwiększenie płynności ruchu i oszczędności w czasie oraz paliwie, ale też zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, redukcję emisji spalin i hałasu, dodaje prezydent Krupa.

Inwestycja ma polegać na przebudowie Al. Roździeńskiego przy wylocie z tunelu, na odcinku od węzła z ul. Dobrowolskiego i Dudy Gracza do węzła z  ul.  Murckowską i Bagienną.

Plany obejmują :

– przebudowę jezdni wylotowej z tunelu oraz budowę estakady, dedykowanej pojazdom wyjeżdżającym z niego w kierunku Tychów;
– przebudowę fragmentu Al. Roździeńskiego w kierunku wschodnim, przy skręcie
w ul. Bogucicką i w kierunku Tychów, z zabezpieczeniem akustycznym inwestycji;
– podniesienie istniejących ekranów akustycznych po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy”;
– rozbudowę przejścia podziemnego pod Drogową Trasą Średnicową;
– moderizację chodników i ścieżek rowerowych w ramach przebudowy Al. Roździeńskiego;
– budowę nowych miejsc postojowych i zazielenienie terenów dla mieszkańców Os. „Gwiazdy”;
– oświetlenie i odwodnienie infrastruktury.

 

W latach 2021-2023 planowane jest opracowanie dokumentacji projektowej, w tym koncepcji i niezbędnych dokumentacji środowiskowych. Roboty budowlane, w zależności od zabezpieczonych środków finansowych na ten cel, planowane są na lata 2024-2026. Obecnie miasto zabezpieczyło 2,7 mln zł, które do 2023 r. można przeznaczyć na opracowanie dokumentacji projektowej. Jak się szacuje, koszt inwestycji wyniesie ok. 95 mln zł.. Żeby ją zrealizować trzeba aplikować o dofinansowanie z funduszy europejskich.

źródło/ wizualizacje: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content