play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Katowice: Worki, gumowe rękawice. Pospolite ruszenie w Dąbrówce Małej.

today3 września 2020

Background

Katowice: Worki, gumowe rękawice. Pospolite ruszenie w Dąbrówce Małej. W najbliższą sobotę 5 września mieszkańcy będą sprzątać tę dzielnicę.  Jak co roku mieszkańcy wspólnie z wolontariuszami Stowarzyszenia Wolnej Herbaty sprzątają pięć miejsc w Katowicach.  Projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów. W pierwszym mieszkańcy zgłaszali zaśmiecone tereny, w drugim wybrali w głosowaniu finałową piątkę. Trzeci etap, czyli sprzątanie, musiało jednak poczekać ze względu na epidemię koronawirusa. To będzie już ostatnia taka akcja w obecnym sezonie. W zeszłym roku udało się zebrać i oddać do recyklingu 311 worków ze szkłem oraz 322 worki z odpadami plastikowymi. Wszystko to dzięki zaangażowaniu łącznie ponad 300 wolontariuszy.

Worki, gumowe rękawice. Pospolite ruszenie w Dąbrówce Małej. Tym razem po zakończeniu sprzątania nie są organizowane spotkania przy grillu, co było tradycją wydarzenia. Uczestnicy spotkania są też proszeni o zabranie ze sobą maseczek i stosowanie ich w razie konieczności, a na miejscu zostaną zapewnione środki do dezynfekcji.

– To jest niesamowita energia. Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie
z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Jest to również niezwykły przykład dla innych, bo nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów – mówi Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii „porządkowanie miasta”.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jak zawsze dba o to, żeby akcje przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępnia kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywozi też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewniają dostęp do świeżej wody pitnej prosto z sieci. Warto ze sobą zabrać własne kubki. Akcję finansuje Urząd Miasta Katowice.

Aktualności szukajcie na: facebook.com/wolnaherbata.

 

źródło: UM Katowice

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content