play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Katowice: wraca „dzielnicowe” sprzątanie

today6 maja 2021

Background

W ramach kolejnej edycji kampanii SprzątaMy dzielnice, mieszkańcy uporządkują tereny w Giszowcu, Załężu, Katowickim Parku Leśnym i na osiedlu Tysiąclecia. Pierwsza akcja odbędzie się w najbliższą sobotę.

To czwarty sezon akcji, która nie traci na popularności, mimo trwającej pandemii. W tym roku zgłoszono 49 terenów do sprzątania i oddano 7 484 głosy na 20 terenów, które dostały się do II etapu projektu. Oznacza to rekordowy wynik i ponad 4 tys. więcej głosów niż w zeszłym roku. Ponad 800 osób wskazało teren znajdujący się w Giszowcu.

Ostatecznie, mieszkańcy sami zdecydowali, że kolejne akcje sprzątania odbędą się w pięciu lokalizacjach: Giszowcu (lasek między ul. Mysłowicką a Szopienicką), Załężu (tereny zielone pomiędzy ul. Gliwicką a DTŚ), Muchowcu (Staw Grunfeld), Os. Tysiąclecia (Staw Maroko) i ponownie w Załężu (stara bocznica kolejowa przy ul. Pośpiecha). Mieszkańcy będą się spotykać w ustalonych miejscach co sobotę, począwszy od 8 maja.

W projekcie SprzątaMy Dzielnice nie chodzi tylko o sprzątanie (choć jest to priorytet), ale także o integrację lokalnych społeczności, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za otoczenie, a także rozpowszechnianie informacji nt. prawidłowej segregacji czy życia w duchu „less waste”. A ciągle jest w tej kwestii dużo do zrobienia.

W ramach akcji promowane jest ograniczanie produkcji śmieci, dlatego organizatorzy rezygnują z jednorazowych naczyń czy wody w plastikowych butelkach. W zamian, zachęcają do zabrania własnych pojemników na herbatę oraz Katowicką Kranówkę, którą co roku zapewniają Katowickie Wodociągi. Przed pandemią każde sprzątanie kończyło się też integracyjnym grillem, z którego zde względów bezpieczeństwa teraz zrezygnowano. Zawsze jednak do dyspozycji wolontariuszy są ciastka i owoce. Organizatorzy zapewniają rękawiczki, worki na śmieci i środki dezynfekcyjne. Trzeba zabrać ze sobą maseczkę. Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej (rodzic lub opiekun), a wszyscy uczestnicy muszą zachować bezpieczną odległość między sobą.Szczegóły na stronie https://wolnaherbata.pl/

Wydarzenie jest organizowane i współfinansowane przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty oraz Urząd Miasta Katowice. Jest również jednym z elementów miejskiego programu KATOobywatel.

źródło/foto: Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content