play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Katowice zaciskają pasa. Gdzie najwięcej budżetowych cięć?

today27 maja 2020

Background

Katowice zaciskają pasa. Gdzie najwięcej budżetowych cięć? Zieleń miejska, Pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r.,  przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w Podlesiu- to inwestycje, które czekają cięcia budżetowe. Mniejsze wpływy do miejskiej kasy spowodowane epidemią,  zmuszają miasto do przygotowania Pakietu Oszczędnościowego. Jutro podczas sesji Rady Miasta,  radni będą przegłosowywać poprawki budżetowe, które pozwolą zwolnić łącznie ponad 12,6 mln zł z wydatków bieżących. 1,99 mln zł to oszczędności związane z wynagradzaniem pracowników w Urzędzie Miasta. W Katowicach nie były konieczne cięcia płac, jednak wstrzymano wypłacanie nagród i nabory na istniejące wakaty. Z kolei 1,8 mln zł to oszczędności związane z rezygnacją z organizacji Kongresu Miast Edukacyjnych, który miał się odbyć w tym roku. Blisko 1,46 mln zł to oszczędności w zakresie promocji miasta i turystyki biznesowej, a ponad 600 tys. zł to oszczędności związane z dotacjami na sport i wydarzeniami sportowymi, które nie odbyły się lub nie odbędą ze względu na pandemię.

Katowice zaciskają pasa. Pakiet Oszczędnościowy 1.0:

  • 46 mln zł mniej za kwiecień wpłynęło do kasy Miasta Katowice w porównaniu z 2019 rokiem z tytułu udziału w dochodach z PIT i CIT.

  • W ramach Pakietu Oszczędnościowego 1.0 zwolnione środki w całości zostaną przesunięte na walkę z pandemię i jej skutkami społecznymi i ekonomicznymi – zapowiada prezydent Marcin Krupa.

  • Pakiet Oszczędnościowy 1.0 przyniesie Katowicom w tym roku 12,6 mln zł oszczędności na wydatkach bieżących.

  • Oszczędności w kolejnych latach, także zdefiniowane w ramach Pakietu 1.0, to m.in. 11,6 mln zł w zakresie budżetu obywatelskiego oraz dalsze oszczędności związane z rezygnacją z inwestycji lub ich przesunięciem w czasie.

Epidemia koronawirusa wpływa negatywnie na budżety wszystkich miast w Polsce, w tym Katowic. Z jednej strony notowany jest znaczący spadek dochodów. – Za kwiecień 2020 roku zanotowaliśmy aż 42% spadek dochodów z tytułu udziału w podatku PIT w porównaniu do ubiegłego roku. Oznacza to, że do kasy miasta w kwietniu wpłynęło 26 mln zł mniej. Z kolei nasze dochody z udziału w podatku CIT spadły aż o 80%, co oznacza uszczuplenie miejskiej kasy o kolejne 20 mln zł. Przyszłe miesiące pomimo sukcesywnego odmrażania gospodarki nie pozwolą na odrobienie wszystkich strat w tym zakresie. Wręcz przeciwnie – eksperci prognozują, że negatywne skutki będą znacząco zauważalne w nadchodzących miesiącach, nawet latach – mówi Danuta Lange, Skarbnik Miasta Katowice i dodaje, że miasto zrezygnowało ze znaczącej części swoich dochodów lokalnych poprzez wprowadzone zwolnienia najemców – przedsiębiorców z czynszów w lokalach komunalnych oraz podjęte uchwały w sprawie ulg w podatku od nieruchomości. To w konsekwencji również ubytek dochodów na poziome kilkudziesięciu milionów złotych.

Z drugiej strony miasta ponoszą znaczące koszty na walkę z samą epidemią, jak i jej społecznymi i ekonomicznymi skutkami. – W kwietniu i maju wdrożyliśmy trzy kompleksowe programy osłonowe adresowane do przedsiębiorców, podmiotów NGO oraz ludzi świata kultury. Wartość wyłącznie Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy szacowana jest na 25 mln zł. Do tego dochodzi walka z koronawirusem, która praktycznie cały czas generuje dodatkowe koszty. Na zdrowiu mieszkańców oczywiście nie będziemy oszczędzać. Blisko milion złotych to koszt zakupu maszyny testującej próbki pod kątem koronawirusa. Uruchomiliśmy trzy wymazobusy, które pobierają próbki od mieszkańców, kupujemy maseczki i stroje ochronne dla placówek służby zdrowia czy tez tablety i laptopy dla potrzebujących uczniów do zdalnej nauki – mówi prezydent Marcin Krupa.

Miasto Katowice, ze względu na dobrze prowadzoną gospodarkę finansową, posiada płynność finansową i na bieżąco reguluje wszystkie swoje zobowiązania bez konieczności brania dodatkowych kredytów.

Pakiet Oszczędnościowy 1.0 oznacza rezygnację z niektórych działań, które Miasto planowało realizować lub ich odsunięcie w czasie. W ramach Pakietu Oszczędnościowego 1.0 zwolnione środki w całości zostaną przesunięte na walkę z pandemię – w szczególności na najbardziej kosztowny Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy, którego celem jest tak ważne dla przyszłości miasta ratowanie miejsc pracy oraz firm.

Podczas majowej sesji Rady Miasta radni będą przegłosowywać poprawki budżetowe, które pozwolą zwolnić łącznie ponad 12,6 mln zł z wydatków bieżących. 1,99 mln zł to oszczędności związane z wynagradzaniem pracowników w Urzędzie Miasta. W Katowicach nie były konieczne cięcia płac, jednak wstrzymano wypłacanie nagród i nabory na istniejące wakaty. Z kolei 1,8 mln zł to oszczędności związane z rezygnacją z organizacji Kongresu Miast Edukacyjnych, który miał się odbyć w tym roku w Katowicach. Blisko 1,46 mln zł to oszczędności w zakresie promocji miasta i turystyki biznesowej, a ponad 600 tys. zł to oszczędności związane z dotacjami na sport i wydarzeniami sportowymi, które nie odbyły się lub nie odbędą ze względu na pandemię.

Na kolejne lata mają zostać przesunięte: budowa pomnika ku czci Ofiar Tragedii Górnośląskiej (zwolnienie w 2020 r. kwoty 6 mln zł) czy też przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rej. Ul. Kaskady i Grota Roweckiego (zwolnienie w 2020 r. kwoty 2,92 mln zł oraz 2,77 mln zł w 2021 r.). Zmianie ulegają także plany dotyczące utworzenia kolejnej siedziby Centrum Organizacji Pozarządowych (COP) – finalnie nie zostanie ona umiejscowiona w kamienicy przy ul. Młyńskiej, co wiązałoby się ze znacznymi kosztami dot. modernizacji budynku i adaptacji pomieszczeń do obowiązujących przepisów (zwolnienie 450 tys. zł w latach 2020-2021 dot. m.in. wykonania inwentaryzacji, ekspertyz i rozpoczęcia opracowania dokumentacji projektowej). Dla nowej siedziby COP zostanie określona inna lokalizacja, która pozwoli ograniczyć koszty.

W ramach Pakietu Oszczędnościowego 1.0 zmieniona została także pula budżetu obywatelskiego, która od przyszłego roku wyniesie łącznie 20 mln zł, powracając tym samym do kwoty z 2018 roku. W ramach 20 milionowej puli – 3 mln zł będzie przeznaczone na debiutujący w tym roku zielony budżet obywatelski, a 17 mln zł na „zwykły” budżet obywatelski. Oznacza to wprowadzenie łącznych oszczędności w przyszłorocznym budżecie na poziomie 11,6 mln zł. Zadania wybrane przez mieszkańców w budżecie obywatelskim w 2019 roku do wdrożenia w tym roku, w zdecydowanej większości przypadków realizowane są zgodnie z planem.

Ze względu na pandemię w tym roku nie uda się także zrealizować większości zadań w ramach tzw. Inicjatywy Obywatelskiej z łączną pulą 1 mln zł. Mają one w większości charakter miękki. Dlatego wnioskodawcom zostanie zaproponowane przesunięcie ich realizacji na 2021 rok.

/BiuroPrasoweKce /katowice_press_office /Katowice.eu /Katowice Oficjalny Kanał

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content