play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice zorganizują 11. Światowe Forum Miejskie

today13 lutego 2020

Background

W tym roku w Abu Zabi, za dwa lata w Katowicach. Światowe Forum Miejskie dobiega końca. Dziś ceremonia zamknięcia a już wiadomo, kto zorganizuje imprezę w 2022 roku.

Światowe Forum Miejskie (WUF) w Abu Zabi dobiega końca. Ważnym punktem uroczystości zamknięcia będzie przekazanie organizacji WUF Katowicom. Organizacją Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku zajmie się Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z Miastem Katowice.

Zaproszenie na Śląsk

Dziś szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz prezydent Katowic Marcin Krupa zaproszą uczestników WUF10 za dwa lata do Polski.

„Katowice to wyjątkowe polskie miasto, gdzie przemysłowa historia i poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. Cieszymy się, że dostaliśmy szansę by opowiedzieć historię Katowic światu. Podczas 11. edycji Światowego Forum Miejskiego będziemy chcieli mówić o transformacji, jaką stolica Śląska przeszła w ostatnich kilkudziesięciu latach”, mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Prestiżowe forum

Po raz pierwszy Światowe Forum Miejskie odbędzie się w Europie Środkowej. To największa i najważniejsza na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej. Jej gospodarzem jest UN-Habitat, agenda narodów zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Wydarzenie odbywa się co 2 lata.

Spotkanie z ZEA sukcesem

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywająca się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich zgromadziła ponad 20 tysięcy osób. Elementem promocji Polski i Katowic na WUF10 jest pawilon, którego hasłem przewodnim jest „Katowice w sercu przemian”.

„Polska strefa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W pawilonie gościmy uczestników z całego świata, którzy zachęceni prelekcjami polskich ekspertów na temat kierunków rozwoju polityki miejskiej, transformacją Katowic, polskimi, innowacyjnymi produktami oraz polską kuchnią deklarują, że za dwa lata przybędą do Katowic”,  podkreśla minister Jarosińska-Jedynak.
Wizyta w Abu Zabi była również okazją do rozmowy na temat 11. edycji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach z dyrektor wykonawczą UN Habitat Maimunah Mohd Sharif. Podczas spotkania poruszono między innymi kwestie hasła przewodniego WUF11 oraz współpracy przy organizacji wydarzenia pomiędzy UN-Habitat a Polską.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content