play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: Stowarzyszenie włącza się do walki o ukaranie dewelopera

today28 grudnia 2020

Background

Stowarzyszenie BoMiasto złożyło wniosek do marszałka województwa w sprawie ukarania firmy za nielegalną wycinkę drzew przy ul. Raciborskiej w Katowicach oraz przyłączenie do postępowania na prawach strony.

Jedna z firm na zlecenie dewelopera wycięła bez zezwolenia 3 stuletnie kasztanowce. Przy pierwszej próbie wycinki, obrona drzew wzbudziła protest mieszkańców. Zawiązał się nawet społeczny Komitet Obrony Kasztanowców. W lutym br. aktywiści stowarzyszenia BoMiasto byli wśród protestujących. Jeden z członków stowarzyszenia zgłosił sprawę wycinki na policję, a przed świętami Patryk Białas, Łukasz Borkowski i Jarosław Makowski złożyli wnioski do marszałka województwa.

Mieszkańcy śródmieścia Katowic są zbulwersowani nielegalną wycinką stuletnich kasztanowców przy ul. Raciborskiej – mówi Patryk Białas, prezes stowarzyszenia BoMiasto. – Dlatego postanowiliśmy dołączyć do postępowania o ukaranie odpowiedzialnych za wycinkę drzew bez zezwolenia, aby informować mieszkańców o tym, w jaki sposób deweloper zostanie ukarany, ale również po to, aby patrzeć organom ochrony przyrody na ręce – dodaje.

Zachowanie dewelopera pokazuje, że przestrzeń publiczną traktuje on jak własną. Od dawna mówię, że deweloperzy traktuj naszą miejską przestrzeń jak plac zabawa, a teraz mamy takiego brutalnego traktowania świadectwo – mówi Jarosław Makowski, radny miejski i szef Komisji Klimatu. – Jeśli my, mieszkańcy i aktywiści nie powiemy stop, to deweloperzy zdemolują nasze miasto – dodaje Makowski.

Od razu złożyliśmy zawiadomienie na policję, teraz podejmujemy kolejne kroki po to, aby winni tej skandalicznej wycinki ponieśli konsekwencje – komentuje radny Łukasz Borkowski.

Stowarzyszenie BoMiasto od lat działa na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta, ochrony klimatu, powietrza, wody, gleby, warunków życia i zdrowia mieszkańców oraz równowagi przyrodniczej a także ochrony fragmentów rodzimej przyrody, w szczególności terenów zieleni stanowiących zasoby dostępne wszystkim mieszkańcom. Członkowie stowarzyszenia mają również doświadczenie w aktywnym uczestnictwie w postępowaniach administracyjnych z zakresu ochrony środowiska i przyrody m.in. obrona uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego czy skarga na opłatę klimatyczną w Szczyrku.

Foto i źródło: Stowarzyszenie BoMiasto

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content