play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowicka Karta Mieszkańca od września. Będzie sporo zniżek

today28 sierpnia 2020

Background

Kto jest zameldowany w Katowicach, albo płaci tu podatki, ten od wtorku będzie mógł sobie sprawić „Kartę Mieszkańca”. Karta jest elementem programu, który ma zachęcić do osiedlania się w Katowicach, ewentualnie powrotu do miasta tych, którzy kiedyś stąd wyjechali.

Karta będzie dostępna w aplikacji na telefon komórkowy albo karta plastikowa. Może być też zakodowana na bankowej karcie płatniczej. Kto ma meldunek w Katowicach i chce kartę w komórce, załatwi to przez internet. W pozostałych przypadkach trzeba będzie odwiedzić specjalny punkt, otwarty przy ul. Pocztowej.

– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo, podkreśla prezydent Marcin Krupa i wyjaśnia, że KKM będzie uprawniała do szeregu zniżek, a także scalała już istniejące programy, takie jak „Aktywny Senior”, „Babcia, dziadek i ja w Katowicach” czy też „Nas Troje i Więcej”.

Katowicka Karta Mieszkańca ma w pierwszej kolejności umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w nowo wybudowanych basenach  dzięki KKM opłata wyniesie 8 zł za godzinę, a osoby spoza miasta zapłacą 16 zł. Wkrótce dwukrotnie taniej będzie można zaparkować w Strefie Kultury. Katowiczanie otrzymają także zniżkę sięgającą nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska (Bugla, Rolna).

W kolejnych miesiącach do projektu KKM przystąpią także partnerzy komercyjni, którzy będą proponować  swoje usługi z określoną bonifikatą. – Wiemy, że udział w projekcie wstępnie zadeklarowały już sklepy z wielu dzielnic naszego miasta, punkty usługowe, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz kawiarnie i restauracje. Zakładamy, że możemy liczyć na udział kilkuset podmiotów od początku przyszłego roku, mówi Maciej Stachura, szef wydziału komunikacji społecznej UM Katowice.

Dodajmy, że  posiadacze karty nie będą mogli na razie korzystać ze zniżek na parkingach  przy drogach publicznych. Ta sprawa wymaga jeszcze załatwienia. Będą mieli za to taniej na postojach miejskich – przykładowo w Strefie Kultury.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content