play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Katowicka Katedra Pomnikiem Historii

today24 listopada 2017

Background

Katowicka katedra Chrystusa Króla wraz z kurią i ogrodami zostały uznane za Pomnik Historii. Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował, żeby istniejący już Pomnik Historii „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego” został rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. Obecna nazwa tego Pomnika Historii brzmi: „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny”.

Prezydent RP wręczył rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Do zabytków o szczególnej randze dla kultury narodowej dołączyła budowana ponad 25 lat katowicka katedra Chrystusa Króla wraz z kurią i ogrodami. W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że uroczystość dzięki ogromnemu wsparciu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego „daje szansę zrealizowania tego wielkiego zamierzenia, jakie razem podjęliśmy – że na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową,istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę”.

Cieszę się, że dzisiaj kolejnych nowych 11 obiektów do tej listy dołączy, 12 obiekt to rozszerzenie obiektu już wpisanego na tą listę – dodał Prezydent RP.

Foto i źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content