play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Katowicka „Kopalnia Start-upów” kończy szlifować pierwsze diamenty

today9 czerwca 2021

Background

Dobiega końca pierwsza edycja katowickiego konkursu „Kopalnia Start-upów”. Teraz spośród finałowej piątki zostaną wyłonieni laureaci, którzy otrzymają nagrody finansowe od Prezydenta Miasta Katowice.

Finałowa piątka bierze udział w rywalizacji już od marca. Najpierw wszyscy finaliści znaleźli się w gronie 10 najlepszych projektów wyłonionych spośród 49 zgłoszeń. Następnie przeszli pierwszy, wstępny program mentoringowy oraz zaprezentowali się podczas Demo Day. Po półfinale znów pracowali z mentorami, by w końcu przygotować się na swoje finałowe wystąpienia przed jury. Na ostateczne przekonanie jurorów, że to właśnie im należy się nagroda, będą mieli 10 minut. 3 minuty tak zwanego elevator speech i 7 minut na rozmowę z jury, która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości. „Elevator speech” to pojęcie wymyślone przez pracowników Apple. Każdy z nich natykając się na Steve’a Jobsa w windzie, miał przekonać go o swojej wartości dla firmy w czasie nieprzekraczającym podróży tą windą.

– Na początku konkursu mówiłem, że będziemy wydobywać innowacje. Liczba prawie 50 projektów, które przystąpiły do rywalizacji, świadczy po pierwsze o tym, że Katowice to podatny grunt dla innowatorów, a po drugie, że samorząd może zaoferować atrakcyjne warunki wzrostu dla młodych biznesów. Za finałową piątką sporo pracy. Wystąpili już w półfinale i przeszli przez przygotowane przez nas dwa programy mentoringowe. Doszlifowali tam swoje pomysły, a najlepsze trzy projekty mogą liczyć na nagrody finansowe, które pomogą w ich wdrożeniu mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Co można wygrać?

Na zwycięzców czeka aż 150 tysięcy złotych, w tym dwuletni pakiet najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. W sumie pula nagród wynosi 330 tysięcy złotych, a docelowo w kolejnych edycjach start-upy otrzymają łącznie 1 milion złotych. To realne wsparcie finansowe wynikające z „Umowy z mieszkańcami Katowic” na wsparcie innowacyjnych, rozwijających się firm z Katowic.

Liczymy, że te pieniądze realnie pomogą we wdrożeniach najlepszych pomysłów. Chcemy pilotować również te pomysły, które otarły się o kolejne etapy konkursu, nie zostały wybrane, ale mają potencjał. Nabór w pierwszej edycji pokazał, że w naszym mieście jest z czego wybierać i przy wsparciu miasta możliwy jest rozwój tych najlepiej rokujących inicjatywpodkreśla Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów UM Katowice.

Finał rozpocznie się w czwartek, 10.06 o godzinie 12.30. Ze względów ograniczeń spowodowanych pandemią będzie transmitowany w mediach społecznościowych. Transmisja będzie dostępna na profilach FB Katowice – oficjalny profil miasta @Katwowice.eu oraz Strefa Innowacji Miasta Katowice @Rawa.Ink. Półfinał w tej formule obejrzało na żywo lub z odtworzenia ponad 4 tysiące użytkowników. Więcej szczegółów dotyczących samego konkursu można znaleźć na stronie kopalniastartupow.katowice.eu.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content