play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma się czym pochwalić. Sukcesy roku 2019

today8 stycznia 2020

Background

W rankingu FDI Business Financial Times za 2019 rok Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) znalazła się na samej „szpicy”. Spółka zdobyła tytuł najlepszej strefy w Europie i drugie miejsce na świecie między innymi za nowe inwestycje, transfer technologii, działalność na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy i rozwój nowoczesnego przemysłu.

Gospodarze strefy właśnie podsumowali ubiegły rok – pozyskano 53 inwestycje za ponad 3,5 mld zł. Jan Michałek, prezes katowickiej strefy wskazuje przykłady tych największych, choćby koreańskiej SK Innovation (separatory do baterii) czy PSA Peugeot Citroen…

  • cover play_arrow

    Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma się czym pochwalić. Sukcesy roku 2019 Adam Grabałowski

Przypomnijmy, francuska grupa PSA Peugeot Citroen w 2017 r. przejęła markę Opel i w Gliwicach buduje fabrykę samochodów dostawczych. Ostatnio doszło również do fuzji tej samej PSA z grupą Fiat Chrysler Automotive, co niebawem może przynieść zmiany np. w zakładach motoryzacyjnych w woj.śląskim (Tychy, Bielsko-Biała). Dzięki ubiegłorocznym inwestycjom, w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie ponad 1,5 tys. nowych miejsc pracy, a firmy ze strefy utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie 4,7 tys. pracowników.

– W Katowickiej SSE utrzymujemy wysokie tempo rozwoju i szykujemy się do kolejnych rekordów, bo dzięki nowym inwestycjom powstają dobrze płatne miejsca pracy, jakość życia w regionie z roku na rok jest coraz wyższa, a na tym korzystają wszyscy mieszkańcy, zaznacza prezes J.Michałek. – Już dziś jesteśmy kopalnią innowacji, a śląskie liczącym się partnerem gospodarczym nie tylko w Polsce, ale i na świecie – dodaje.

– Po rekordowym, w 23-letniej historii KSSE, 2017 roku, w którym pozyskaliśmy 58 projektów wartych 3,4 mld zł, w roku 2019 powtórzyliśmy ten wynik. Przyciągnęliśmy do regionu aż 53 inwestycje za ponad 3,5 mld zł , podkreśla prof. AWSB Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE.

W 2019 r. KSSE była atrakcyjna przede wszystkim dla branży metalowej (28,3%), elektrycznej (13,2%), motoryzacyjnej (11,3%) i tworzyw sztucznych (11,3%). Inwestycje na terenie KSSE zrealizują też przedsiębiorcy z sektora maszynowego (7,5%), spożywczego (3,8%) i meblarskiego (3,7%), a także poligraficznego (3,7 %), elektronicznego (1,9%), IT (1,9%), BPO (1,9%), tekstyliów (1,9%) oraz branży chemicznej (1,9%), transportowej (1,9%), AGD (1,9%), usług księgowych (1,9%) i recyklingu (1,9%).

Ubiegły rok w Katowickiej SSE to duża aktywność małych i średnich przedsiębiorstw, które w 2019 r. stanowiły prawie 58,5% wszystkich ubiegłorocznych inwestycji KSSE. Co więcej, aż 41,5% tych projektów zrealizują w KSSE małe i mikro firmy.  KSSE, w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji, wzbudziła także duże zainteresowanie polskich firm lokowaniem kapitału w regionie i korzystaniem z dostępnej pomocy publicznej i wsparcia Strefy. Polskie firmy zrealizują 66% wszystkich projektów pozyskanych przez Katowicką KSSE w 2019 r. Zainwestują prawie 500 mln zł, zatrudnią blisko 240 nowych pracowników i utrzymają ponad 1,8 tys. już istniejących stanowisk pracy.

W 2019 r. KSSE postawiła na inwestorów, którzy wprowadzają wysoko zaawansowane technologie. Wśród największych ubiegłorocznych projektów inwestycyjnych są m.in.: SK Innovation (SK hi-tech Battery Materials Poland), Foosung Poland, czy Outokumpu Distribution Polska.

SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego, która zainwestowała w Polsce po raz pierwszy właśnie na terenie KSSE. Produkuje m.in. baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. Do końca 2021 r. firma zatrudni co najmniej 300 pracowników. W nowym zakładzie, który powstanie na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej, inwestor będzie produkował 470 mln m.kw separatorów do baterii litowo–jonowych. Fabryka, w którą SK Innovation zainwestuje ponad 1 mld zł to wysoko płatne miejsca pracy, ale także transfer nowoczesnych technologii oraz wzrost wiedzy i umiejętności pracowników, uczniów i studentów śląskich szkół oraz uczelni, z którymi inwestor rozpocznie współpracę. To nowe, kluczowe dla regionu przedsięwzięcie otworzyło „szlak” inwestycyjny „Śląskie-Korea Południowa”. Przykładem jest kolejna inwestycja koreańskiego potentata, firmy Foosung Poland Sp. z o. o., który w Kędzierzynie-Koźlu będzie produkować LiPF6, czyli kluczowy składnik elektrolitów akumulatorów litowo-jonowych do aut elektrycznych. Przedsiębiorca planuje budowę zakładu w związku z ekspansją produktu na rynek europejski. Jej głównymi klientami będą LG Chem we Wrocławiu i Samsung SDI. W związku z nową inwestycją na terenie KSSE, Foosung zainwestuje 370 mln zł i zatrudni w nowym zakładzie minimum 80 pracowników do końca 2020 r.

Z kolei z inwestycji pozyskanych z końcem 2019 r. do KSSE dołączył duży fiński przedsiębiorca, Outokumpu Distribution Polska, który wybuduje na terenie Tucznawy w Dąbrowie Górniczej fabrykę do przerobu stali nierdzewnej. Firma zainwestuje 187 mln zł i zatrudni co najmniej 40 pracowników. W nowym zakładzie będą wytwarzane produkty dla zaawansowanych technologicznie branż, w tym m.in. dla motoryzacji, sektora AGD, czy przemysłu ciężkiego.

Rok 2019 zapoczątkował także proces połączenia się dwóch inwestorów motoryzacyjnych KSSE. FCA i Grupa PSA podpisały w grudniu 2019 r. umowę o połączeniu spółek. Nowy podmiot, jak podkreślają sygnatariusze, ma stać się liderem nowej ery zrównoważonej mobilności. Połączone przedsiębiorstwo będzie czwartym co do wielkości producentem OEM na świecie pod względem wolumenu i trzecim co do wielkości przychodu z roczną sprzedażą 8,7 mln sztuk i łącznymi przychodami w wysokości prawie 170 mld euro.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (centrala w Katowicach, podstrefy: gliwicka, jastrzębsko-żorska, tyska i sosnowiecko-dąbrowska) działa aktualnie ok. 400 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ponad 36 mld zł i stworzyły 80 tys. miejsc pracy.

źródło: KSSE

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content