play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Katowicki Chór Wirtualny śpiewa, choć nigdy się nie spotkał

today20 czerwca 2020

Background

Katowicki Chór Wirtualny śpiewa, choć nigdy się nie spotkał… 60 osób z całej Polski choć nigdy nie miało ze sobą kontaktu, to jako Katowicki Chór Wirtualny zaśpiewało pieśń „Już zachodzi czerwone słoneczko” z czasów Powstań Śląskich. Pomogła współczesna technika – każdy nagrywał w domu, a Katowice Miasto Ogrodów zmontowało je w całość. Najmłodszy chórzysta miał 10 lat. Najstarszy – 80.  Powstańczą pieśń można go już posłuchać na kanale youtube…

Katowicki Chór Wirtualny śpiewa, choć nigdy się nie spotkał. Pomysł narodził się na początku pandemii. Pod koniec kwietnia instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów zaprosiła wszystkich chętnych (zarówno śpiewających, jak i bez doświadczenia) do udziału w wirtualnych zajęciach śpiewu chóralnego. W internecie pojawiły się filmy z lekcjami śpiewu, a następnie ćwiczenia pierwszej piosenki – „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Wystarczyło wybrać swój głos (wysoki, średni lub niski), nagrać swoje wykonanie np. na dyktafon w telefonie komórkowym i wysłać do organizatorów.

Odzew był znakomity. 60 osób nadesłało niemal 70 nagrań (niektórzy próbowali swoich sił w kilku głosach). Najmłodszy chórzysta miał 10 lat. Najstarszy – 80! Swoje nagrania przesyłali ludzie z wielu miejsc w Polsce, w tym całe śpiewające rodziny.

Efekt końcowy Miasto Ogrodów zaprezentowało kilka dni temu. Zmontowane nagranie brzmi, jakby 60 śpiewaków rzeczywiście stało obok siebie na scenie. Nagranie uzupełnia animacja złożona ze zdjęć wszystkich chórzystów, którzy chcieli się nimi podzielić. Można je obejrzeć m.in. na portalu YouTube:

 

Jednak nie czekając na pierwsze rezultaty, Katowicki Chór Wirtualny śpiewał dalej. Wirtualni chórzyści przesłali już nagrania dwóch kolejnych pieśni: „Czemu płaczesz ty, powstańcze” i „Kajześ mi się podzioł”. Tylko w wykonaniu tej pierwszej wzięło udział 46 osób (w wieku od 8 do 70 lat, w tym nawet z niemieckiej Kolonii i Belgii).

Do Katowickiego Chóru Wirtualnego wciąż można dołączyć. Do końca czerwca Miasto Ogrodów czeka na nagrania czwartej pieśni – „Trąbią, trąbią, w bębny biją”. Pieśń rozłożona jest aż na cztery głosy, dlatego im więcej zgłoszeń, tym lepiej. Filmy, na podstawie których można nauczyć się pieśni, są opublikowane na stronie miasto-ogrodow.eu i profilu YouTube Miasta Ogrodów.

Partnerem Katowickiego Chóru Wirtualnego jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content