play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy. Kto może liczyć na pomoc?

today29 października 2020

Background

Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy. Kto może liczyć na pomoc? Nowe obostrzenia rządowe związane z walką z koronawirusem w dużej mierze ograniczyły lub wręcz uniemożliwiły prowadzenie działalności w branżach gastronomicznej, zdrowia fizycznego czy parków rozrywki. W związku z tym prezydent Katowic Marcin Krupa podjął decyzję o wdrożeniu Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0. Prezydent Marcin Krupa przedstawił Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy 2.0 w ramach którego miasto wdraża pakiet pomocowy dla podmiotów gastronomicznych i restauracyjnych, fitness i zdrowia fizycznego oraz parków rozrywki.

Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy. Kto może liczyć na pomoc? – Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Mieszkańcy prowadzący biznesy w branżach fitness czy też restauracyjnej podkreślają, że ich dochody z dnia na dzień spadły niemal do zera. Prowadzenie sprzedaży posiłków na wynos, czy prowadzenia treningów online nie ma szans zrekompensować przedsiębiorcom w odczuwalny sposób ponoszonych strat. W Katowicach mamy ponad 28 tysięcy mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób. To między innymi dzięki tym firmom Katowice tak prężnie rozwijały się w ostatnich latach. Dlatego mając na uwadze aktualną sytuację podjąłem decyzję o wdrożeniu na miesiąc Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 dla podmiotów gastronomicznych i restauracyjnych, fitness i zdrowia fizycznego oraz parków rozrywki – mówi prezydent Marcin Krupa. – Celem Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 jest przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy i przetrwanie firm. Pandemia kiedyś się skończy i znów zaczniemy chodzić masowo do restauracji, na siłownie czy różne zajęcia sportowe. Dlatego chcemy pomóc katowickim przedsiębiorcom tym trudnym dla nich czasie. Rozwiązania zawarte w naszym pakiecie są podobne do tych, które wdrożyliśmy wiosną w pakietach osłonowych adresowanych do przedsiębiorców, NGO i sektora kultury. Warto podkreślić, że opracowaliśmy je wspólnie – ponad podziałami politycznymi – z radnymi wszystkich klubów Rady Miasta. Będziemy obserwować sytuację i działać odpowiednio do potrzeb i w ramach możliwości prawnych– dodaje prezydent.

 • Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy 2.0 to 4 filary:

  • Zwolnienie z czynszu najmu w miejskich lokalach użytkowych

  • Zwolnienie z czynszów dzierżawnych

  • Możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości

  • 50% zwolnienie z opłaty za wywóz i odbiór odpadów

4 FILARY KATOWICKIEGO PAKIETU PRZEDSIĘBIORCY 2.0

Pierwsze dwa filary KPP 2.0 adresowane są do przedsiębiorców którzy są najemcami lub dzierżawcami miejskich lokali i gruntów. Dwa kolejne filary adresowane są już do wszystkich przedsiębiorców z branż gastronomii, zdrowia fizycznego i parków rozrywki i dotyczą podatków od nieruchomości i wywozu odpadów.

Pierwszy filar polega na zwolnieniu firm z czynszu najmu w lokalach użytkowych należących do miasta na jeden miesiąc, w którym to okresie, na mocy przepisów, przedsiębiorca ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Drugi filar, analogiczny do pierwszego, dotyczy czynszów dzierżawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym przypadku także nastąpi zwolnienie z czynszu dzierżawnego na jeden miesiąc, w którym to okresie, na mocy przepisów, przedsiębiorca ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeci filar oznacza możliwość umorzenia, rozłożenia na raty lub odroczenia terminu wpłaty podatku od nieruchomości na indywidualny wniosek przedsiębiorcy za okres jednego miesiąca, który odnotował znaczący spadek przychodów. Ostatni, czwarty filar, dotyczy 50% obniżki na odbiór odpadów na okres jednego miesiąca dla przedsiębiorców mających podpisaną umowę z miejską spółką MPGK Sp. z o.o.

JAK SKORZYSTAĆ Z KATOWICKIEGO PAKIETU PRZEDSIĘBIORCY 2.0?

Katowicki Pakiet Przedsiębiorczości opiera się na kilku regulacjach prawnych i wymaga podjęcia różnych działań. – Aby skorzystać z konkretnej pomocy oferowanej w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 należy złożyć do Urzędu Miasta Katowice odpowiednie wnioski. Będą one maksymalnie uproszczone, w ramach obowiązujących przepisów prawa, by każdy przedsiębiorca mógł szybko ubiegać się o pomoc. Będziemy bazować na oświadczeniach, które będą składane pod rygorem odpowiedzialności karno-skarbowej. Chciałbym też podkreślić, że zdajemy sobie sprawę, iż proponowany Program nie załatwi wszystkich problemów, jednakże deklarujemy jego sprawną realizację tak aby realna pomoc jak najszybciej trafiła do zainteresowanych. Informacje o uruchomieniu Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 będziemy także rozsyłać do podmiotów potencjalnie nim zainteresowanych, tak, by możliwie szybko mogli oni dopełnić niezbędnych formalności – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Akcję pomocową w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy będzie koordynować katowicki Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, który został otwarty przez Miasto Katowice w ubiegłym roku. Pracownicy Inkubatora Rawa.ink obsługują przedsiębiorców pod numerami telefonów: 32 705 47 47, 32 705 47 46, 32 705 47 11, 32 259 31 53, 32 259 32 77, oraz mailem: rawa.ink@katowice.eu.

źródło i fot. M Katowice/ fot. M. Malina- Biuro Prasowe UM Katowice

 

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content