play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowicki Spodek obchodzi „Abrahama”

today7 maja 2021

Background

8 maja 1971 r. w obecności Edwarda Gierka, Józefa Cyrankiewicza i ponad 12 tys. gości otwarto Spodek, największy i najnowocześniejszy jak na tamte czasy obiekt widowiskowo-sportowy w Polsce. Podczas uroczystości wystąpił zespół „Śląsk”, a także Anna German oraz Ewa Decówna.

Z okazji 50. urodzin Spodka – obiektu kultowego nie tylko w Katowicach, rusza czterodniowe świętowanie. – Na Śląsku ta uroczystość nazywana jest Abrahamem i obchodzona niezwykle hucznie, a jubilat pławi się w serdecznościach. Z racji obecnej sytuacji epidemicznej, nie możemy Państwa zaprosić na wspólne świętowanie pod Spodkiem, ale to nie znaczy, że nic się nie będzie działo, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I zachęca: – Przez najbliższe dni proszę uważnie śledzić profil miasta @katowice.eu, bo pojawią się tam różne ciekawostki, zarysy historyczne, konkurs dla mieszkańców oraz kilka specjalnych atrakcji, a to wszystko związane będzie z obchodami 50-lecia Spodka. Wrócimy, mam nadzieje, we wrześniu z wielką pompą i przytupem i godnie uczcimy ten jubileusz, mówi prezydent Krupa.

Projekt, wg którego Spodek został zbudowany, skreślili architekci, Maciej Gintowt i Maciej Krasiński z warszawskiego Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego. Autorem konstrukcji był prof. inż. Wacław Zalewski, który odpowiadał także za koncepcję katowickiego i warszawskiego Supersamu. Jego współpracownikiem był Andrzej Żórawski. Zespół za swoją pracę został uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie, do którego Stowarzyszenie Architektów RP zaprosiło tylko wybrane biura projektowe. Śmiały pomysł architektoniczny zachwycił jury, tym bardziej, że projektanci wyliczyli, że tylko taka oryginalna konstrukcja zniesie wstrząsy górnicze.

Pierwotną lokalizacją dla Spodka miała być przestrzeń Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Ostatecznie wojewoda Jerzy Ziętek, bardzo zainteresowany przedsięwzięciem, zdecydował o usytuowaniu obiektu w centrum Katowic. Jego budowa trwała 7 lat. Spodek był jedną z pierwszych na świecie budowli zwieńczonych dachem w kształcie kopuły. Ważąca 300 ton konstrukcja, która nadała mu kształt niezidentyfikowanego obiektu latającego, umożliwiła połączenie dwóch podstawowych funkcji hali: sportowej i widowiskowej. Oprócz niej powstały również lodowisko, sala gimnastyczna, basen i hotel. Wielofunkcyjna przestrzeń zajmuje w sumie 7 ha powierzchni.
Prezydent M.Krupa: – Kibicowaliśmy tu zawodnikom podczas meczów siatkówki i koszykówki, hokeja na lodzie, słuchaliśmy koncertów, uczestniczyliśmy w konferencjach naukowych, kongresach czy imprezach targowych. Z dziećmi można było przyjść chociażby na rewie na lodzie.

Spodek od pierwszych lat istnienia przyciągał wielkie wydarzenia. W 1972 r. do Katowic przyjechał przywódca Kuby, Fidel Castro. W tym samym czasie, swoją premierę miał tutaj, podczas Wielkiej Wystawy Samochodów, Fiat 126p, a rok później Spodek stał się ogromną salą kinową, w której 104 tys. widzów oglądało „W pustyni i w puszczy”, a 62 tys. – „Ojca chrzestnego”.

Spodek jest symbolem Katowic, ikoną, której charakterystyczny kształt rozpoznawalny jest również poza granicami kraju. Dzięki popularności i możliwościom organizacyjnym (od 2015 r. w połączeniu z Międzynarodowym Centrum Kongresowym) przyciąga wiele wydarzeń, nierzadko międzynarodowych, z różnych dziedzin, w których co roku uczestniczy tysiące ludzi.

 

Jednym z elementów obchodów 50-lecia Spodka jest kampania outdorowa, która posłużyła jako inspiracja do stworzenia konkursu dla wszystkich miłośników hali. Aby wziąć udział w konkursie należy zrobić sobie zdjęcie na tle jednego z nośników i dopisać własny tekst, który powinien znaleźć się na billboardzie. Zdjęcie należy opublikować jako post na Instagramie lub jako relacje na Instastories. Dodatkowym warunkiem regulaminowym jest oznaczenie w publikacji kont Instagramowych @roobens_ oraz @miasto_katowice, a także #50leciespodka. Nagrodą główną jest wyklejenie wymyślonego hasła na billboardzie w Katowicach. Są też nagrody dodatkowe.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content