play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice. Piesi na drodze i to…całkiem legalnie i bezpiecznie

today28 września 2020

Background

Piesi na drodze i to…całkiem legalnie i bezpiecznie. W Katowicach na ulicy Braci Wiechułów zamiast chodnika pojawią się piktogramy. Wszystko za sprawą ulicy Radockiego, która po remoncie zostanie oddana do użytku i spowoduje, że na Wiechułów pojawi się więcej samochodów.

Przez blisko rok zamiast chodnika będą piktogramy, czyli malunki na jezdni z postacią pieszego. Na takie właśnie rozwiązanie postawiono w Katowicach na ulicy Braci Wiechułów. W tamtym miejscu już wkrótce będzie więcej samochodów, bo oddana po remoncie zostanie ulica Radockiego. Większość z kierowców pojawi się wtedy właśnie na osiedlowej drodze Braci Wiechułów…:

Na tym odcinku rozpoczną się prace odbiorowe i ruch zostanie puszczony właśnie tą nową jezdnią. W związku z tym na ulicy Braci Wiechułów mogło pojawić się zdecydowanie więcej samochodów. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo pojawiły się piktogramy. One jasno wskazują gdzie mają chodzić piesi tak by byli bezpieczni. – wyjaśnia Ewa Lipka z katowickiego Urzędu Miasta. Dodaje, że piktogramy to rozwiązanie na najbliższych kilka miesięcy: -Głównie w trosce o bezpieczeństwo wskazujemy gdzie powinni być pierwsi. Zabezpieczamy dla nich miejsce. Nie chcąc generować zbędnych kosztów, nie realizowaliśmy na okres kilku miesięcy chodnika. Jest to rozwiązanie tymczasowe. 

Piktogramy to nie wszystko. Pieszych od samochodów oddzielać będą specjalne separatory. Ulica Braci Wiechułów zostanie przebudowana w przyszłym roku. Wówczas powstanie chodnik i droga rowerowa.

/zdjęcie poglądowe

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content