play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polityka

Kiedy Piekary Śląskie uzyskały prawa miejskie?

today15 stycznia 2020

Background

Kiedy Piekary Śląskie uzyskały prawa miejskie? Nad tą kwestią debatować będą Przedstawiciele Komisji Skarg, Wniosków i Petycji będą, wraz z zaproszonymi gośćmi. Zgodnie z powstałą petycją za datę nadania praw miejskich Piekarom Śląskim powinno uznać się rok 1940.

Kwestie związane z uzyskaniem przez Piekary Śląskie praw miejskich poruszone zostaną, o czym przypomina Biuro Rady Miasta Piekary Śląskie, w poniedziałek, 20 stycznia o godzinie 16.30. Szczegółowy porządek posiedzenia dostępny pod adresem: http://www.bip.piekary.pl/?a=38878.

Warto również zaznaczyć, że opisywany temat będzie poddany dyskusji drugi raz z kolei. Autorzy petycji: Michał Muszalik i Leszek Bensz będą proponować, by 2020 rok ustanowiony został rokiem obchodów 80-lecia nadania praw miejskich Piekarom Śląskim. Chcą, żeby w świadomości społecznej rok 1940 zaistniał jako prawdziwa data uzyskania praw miejskich przez miasto.

„Uznanie 1 stycznia 1940 roku za moment uzyskania przez Piekary Śląskie praw miejskich de iure jest nie tylko dopuszczalne, ale i jak najbardziej wskazane. To kwestia uznania nie tylko ciągłości prawa polskiego, ale i starej rzymskiej maksymy: cedant arma togae – niech oręż ustąpi przed togą” – pisze Michał Muszalik. Zapraszam wszystkich radnych i mieszkańców do udziału w posiedzeniu i dyskusji – zachęca Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Maciej Czempiel.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content