play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Kiedy pojedziemy szybkimi liniami autobusowymi? Wkrótce powstanie Metrolinia

today29 lipca 2020

Background

Kiedy pojedziemy szybkimi liniami autobusowymi?  Jest Metrobilet, wkrótce powstanie Metrolinia. Od roku mieszkańcy metropolii mogą korzystać ze wspólnego biletu na autobusy i pociągi Kolei Śląskich. Aktualnie Zarząd Transportu Metropolitalnego pracuje nad wprowadzeniem do siatki połączeń 18 przyspieszonych linii autobusowych, które mają usprawnić transport w regionie.

Kiedy pojedziemy szybkimi liniami autobusowymi?. Jak zapowiada ZTM cały projekt ma ruszyć na początku przyszłego roku. Rozpoczęliśmy prace nad wprowadzeniem linii, które maja połączyć największe miasta w regionie. Zadanie ruszy w styczniu przyszłego roku. To jest coś, co mam nadzieję znacznie poprawi jakość transportu publicznego. Ponad 120 milionów rocznie będzie kosztowało uruchomienie takiej nowej siatki połączeń- wyjaśnia Kazimierz Karolczak przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

System zakłada także wprowadzenie nowych linii dowożących pasażerów do miejsc przesiadkowych, gdzie będą zatrzymywać się autobusy Metrolinii.

Przypomnijmy, że w styczniu 2019 roku zadania trzech dotychczasowych organizatorów transportu (KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry) zostały przejęte przez jeden podmiot, czyli Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która następnie przekazała je do realizacji swojej jednostce – Zarządowi Transportu Metropolitalnego.

W ramach organizacji i integracji transportu miejskiego, pod koniec czerwca 2019 roku, Metropolia GZM uruchomiła Metrobilet. Pozwala on na korzystanie z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz pociągów Kolei Śląskich na podstawie wspólnego biletu.

W ubiegłym roku Metropolia dofinansowała na kwotę 1,2 mln zł uruchomienie 15 dodatkowych połączeń kolejowych, tak aby zwiększyć ich częstotliwość na podstawowych, najbardziej obciążonych ruchem, ciągach kolejowych w obszarze GZM. Był to pierwszy krok w ramach realizacji podstawowego wariantu Kolei Metropolitalnej.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content