play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Kiedy uwolnione szczepienia? Dziś decyzja rządu

today20 kwietnia 2021

Background

Do dziesiątego czy od dziesiątego maja uwolnione szczepienia? Wczorajsze wypowiedzi rządzących wprowadziły chaos informacyjny. Dziś mają zostać doprecyzowane.

Kiedy szczepienia dla wszystkich? Wiadomo, że niedługo ale konkretna data ma zostać podana dzisiaj. Wczoraj otrzymaliśmy dwie sprzeczne informacje.

Od czy do 10 maja?

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 10 maja ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Z kolei odpowiedzialny za program szczepień powszechnych minister Michał Dworczyk zaznaczył, że do 10 maja wszyscy chętni mają być już zarejestrowani.

Więc kiedy?

Teraz trwają zapisy pokoleniowe, tj. danego dnia zapisują się ludzie w tym samym wieku. Dziś to urodzeni w 1969 roku. W nowym harmonogramie, który rząd ma przedstawić dziś, ma znaleźć się zapis o możliwości rejestrowania się więcej roczników jednego dnia.
Dodatkowo, wejść ma zasada niemarnowania szczepionek. Preparaty, które potencjalnie mogą się zmarnować, będą mogły być wykorzystywane do szczepień wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

Co mamy teraz?

To plany które mają zostać dziś ogłoszone. Obecnie trwające zasady stanowią, że od ponad tygodnia, tj. od 12 kwietnia, codziennie na szczepienie przeciw covid rejestruje się kolejny rocznik. Dziś to osoby w wieku 52 lat, czyli urodzeni w 1969 roku, jutro to osoby z 1970 roku, czyli mający 51 lat.
Ten kalendarz wyznaczono do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content