play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kiedy w Bytomiu powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych? Prace idą pełną parą!

today24 sierpnia 2020

Background

Kiedy w Bytomiu powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych? Prace idą pełną parą! Realizowane z wielkim rozmachem prace związane z rewitalizacją obiektów po byłej KWK Rozbark, gdzie powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, wchodzą w decydujący etap. Obecnie trwają intensywne prace w budynku kotłowni, której zburzona część wkrótce zostanie odbudowana. W powstającym Centrum będzie m.in. pierwsza w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. Tereny przyległe do budynków wzbogacą się dodatkowo w profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-workoutu oraz powstanie strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon). Dla fanów biegania zostanie zbudowana stumetrowa, dwutorowa bieżnia. Udostępniona zostanie również strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Całość terenu zostanie oświetlona, powstaną ścieżki, ustawione zostaną ławki, kosze, nasadzone drzewa i krzewy.

Kiedy w Bytomiu powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych? Postęp prac w budynkach po dawnej kopalni jest już widoczny gołym okiem. Budynek noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk zostały praktycznie ukończone. Pozostały nam do wykonania drobna prace wykończeniowe w budynku kotłowni.

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 roku podczas rozbiórki komina doszło do jego zawalenia, wskutek czego uszkodzony został budynek dawnej kotłowni KWK Rozbark. Mimo to inwestor rozpoczął starania o odbudowę obiektu i po uzgodnieniu wszystkich prac z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, przystąpił do robót, mających przywrócić dawny blask również temu budynkowi. To właśnie tam realizowane są teraz główne prace, między innymi związane z: robotami przy murach, fundamentach oraz konstrukcjach stalowych kotłowni oraz planowanym wykonaniem posadzki betonowej. Realizacji tych prac umożliwi dalszą odbudowę zawalonej części budynku. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie tego obiektu jest powstanie konstrukcji wspinaczkowej nawiązującej swoim kształtem do stojącego wcześniej w tym miejscu komina.

Warto dodać, że w powstającym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych będzie m.in. pierwsza w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju, bowiem najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech. Tereny przyległe do budynków wzbogacą się dodatkowo w profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-workoutu oraz powstanie strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon). Dla fanów biegania zostanie zbudowana stumetrowa, dwutorowa bieżnia. Udostępniona zostanie również strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Całość terenu zostanie oświetlona, powstaną ścieżki, ustawione zostaną ławki, kosze, nasadzone drzewa i krzewy.

Budowa Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu – Rozbarku dofinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego . Projekt ten był rekomendowany przez władze miasta do wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

źródło i fot. UM Bytom

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content