play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Kiedy w Zabrzu przestanie śmierdzieć? Władze miasta interweniują

today26 sierpnia 2020

Background

Kiedy w Zabrzu przestanie śmierdzieć?  To pytanie zadają sobie mieszkańcy, zniecierpliwieni uciążliwym smrodem.  W związku z pojawiającymi się uciążliwościami zapachowymi spowodowanymi działaniem „Instalacji przetwarzania odpadów komunalnych” należącej do FCC Polska Sp. z o.o. wystosowane zostało do Prezesa Zarządu spółki pismo wzywające do natychmiastowego wdrożenia działań zapobiegawczych- czytamy na stronie Urzędu Miasta w Zabrzu. Hermetyzacja instalacji do przetwarzania odpadów ma zakończyć się pod koniec września. Czy spółka dotrzyma tego terminu?

Kiedy w Zabrzu przestanie śmierdzieć?  Uciążliwości odorowe trwają już kilka lat. Spółka FCC rozpoczęła pierwszą w Polsce hermetyzację, której celem jest eliminacja tzw. substancji powstających w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Prace inwestycyjne związane z hermetyzacją instalacji do mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych rozpoczęto w 2017 r. z planowanym terminem zakończenia inwestycji w lipcu 2019 r. Roboty budowlane rozpoczęto w II połowie 2018 r. Po zrealizowaniu ok. 80 proc. inwestycji roboty zostały wstrzymane do czasu uzyskania od marszałka województwa śląskiego zmiany pozwolenia zintegrowanego wymaganego dla takich instalacji.

2 czerwca br. marszałek województwa śląskiego wydał wymagane pozwolenie, co umożliwiło spółce podjęcie wstrzymanych robót. Deklarowany przez spółkę termin zakończenia inwestycji to wrzesień br.

Jeśli do czasu zakończenia inwestycji spółka nie będzie podejmować właściwych środków doraźnych przeciwdziałających odorowi, samorząd rozważy podjęcie dalszych kroków. W ostatnich dniach przeprowadzono też dodatkowe działania kontrolne.

źródło: UM Zabrze

fot.pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content