play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kiedyś szychty, dziś antrakty. Rozbarski zegar znów odmierza czas

today26 marca 2021

Background

Na Rozbarku czas się zatrzymał na lata, bo zegar odmierzający czas górnikom idącym na szychtę pewnego dnia przestał po prostu działać. Tak było do teraz.

Dzięki umiejętnościom bytomskiego zegarmistrza Ryszarda Mielczarka, zaangażowaniu społeczników, władz miasta, pracowników Teatru Rozbark oraz uczniów Technikum nr 4 – rozbarski zegar znów odmierza czas.

– Pomysł, aby powierzyć zegar właśnie zegarmistrzowi z ulicy Piekarskiej pojawił się wtedy, kiedy społeczniczki z grupy Landschaft postanowiły zorganizować spontaniczną akcję pomocy zegarmistrzowi. Wówczas przy ulicy Piekarskiej ustawiły się kolejki bytomian, którzy chcieli pomóc zegarmistrzowi, powierzając mu swoje zegarki do naprawy. Do akcji przyłączył się także prezydent Bytomia, który zaproponował zegarmistrzowi ugodę i odroczenie spłaty części zaległości czynszowych w zamian za przegląd i naprawę miejskich zegarów – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk z bytomskiego magistratu.

Zegar z budynku dawnej cechowni kopalni Rozbark trafił do pracowni zegarmistrza w październiku. Został poddany renowacji, cały mechanizm został oczyszczony z farby, jednak okazało się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Z pomocą przy odtworzeniu sterownika zegara przyszli elektronicy z Technikum nr 4, a także pracownicy Teatru Rozbark, którzy dotarli do archiwalnej dokumentacji dotyczącej budowy tego typu zegarów.

Dziś znów odmierza czas – nie jak dawniej górnikom idącym na szychtę, ale artystom i widzom Teatru Rozbark.

Przy okazji przypominamy, że już w ten weekend zmienimy czas – z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę zegary z 3:00 należy przestawić na 2:00. 

Fot. Facebook/Miasto Bytom

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content