play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kolejne 6 miliardów złotych dla samorządów

today10 września 2020

Background

Rusza drugi etap rządowej pomocy dla gmin. W sumie o 6 miliardów złotych mogą ubiegać się samorządy w całej Polsce. Środki mają stanowić wsparcie na realizację inwestycji. To druga transza pomocy. W pierwszej edycji do śląskich miast trafiło ponad 700 milionów złotych.

Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Tym razem samorządy mogą pozyskać fundusze na każdą inwestycję, która przekracza 400 tys złotych. To jest najważniejszy warunek. Warto też podkreślić, że pomoc przyznawana jest bez zbędnej biurokracji. Pierwsza transza została rozdysponowana i przelana. Wydaje się że w tym drugim etapie też będzie sprawnie i szybko. Jednak tu zależy nam na jakości wniosków. -zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

Najważniejszy wymóg to złożenie wniosku do Urzędu Wojewódzkiego o celowe dofinansowanie. – Drugi etap jest już etapem naborowym, w którym należy napisać na jaką inwestycję planuje się wykorzystać środki z drugiej transzy. Środki te będą przyznawane w trakcie oceny przez komisję powoływaną w Kancelarii Premiera na podstawie różnorodnych wskaźników takich jak wpływ na rozwój regionu, na środowisko czy na liczbę mieszkańców, na których będzie oddziaływać to zadanie.- tłumaczy Dorota Wójtowicz z Urzędu Wojewódzkiego.

O środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych w drugim etapie programu, gminy mogą się starać do końca września.

W pierwszej edycji do śląskich miast trafiło 709 milionów złotych

W pierwszym etapie porgramu gminy nie musiały skladać deklaracji na co konkretnie chcą przeznaczyć pieniądze. Środki miały stanowić wsparcie zaplanowanych inwestycji lokalnych: Wśród nich między innymi: budowa szkoły w żorskiej dzielnicy Rogoźna, budowa sieci wodociągowej i kolektora deszczowego w Czechowicach-Dziedzicach, rozbudowa przedszkola w sołectwie Jankowice, budowa garażu na samochód bojowy dla OSP w gminie Hażlach, przebudowa ulicy Krakowskiej w Siewierzu czy dalsza modernizacja taboru autobusowego w Cieszynie. Dla przykładu kwoty wsparcia w ramach RFIL w poszczególnych samorządach wynoszą:
Katowice 51 mln zł
Gliwice 37 mln zł
Sosnowiec 31,7 mln zł
Czeladź 8,7 mln zł
Cieszyn 5,8 mln zł
Knurów 8,1 mln zł
Lubliniec 6 mln zł

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content