play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kolejne dwa Domy Pomocy Społecznej walczą z koronawirusem

today16 listopada 2020

Background

Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki, kolejne dwa Domy Pomocy Społecznej walczą z koronawirusem. W placówkach w Zbrosławicach i Częstochowie wykryto zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przypomnijmy, że tylko ostatniej dobie odnotowano 3841 potwierdzonych przypadków zakażenia w województwie śląskim.

DPS pod specjalnym nadzorem

W kolejnych dwóch Domach Pomocy Społecznej wykryto zakażenia koronawirusem. A chodzi o DPS Zbrosławice oraz DPS w Częstochowie – w obu choruje na razie tylko jeden z mieszkańców. Na szczęście są też placówki, w których pensjonariusze dochodzą do zdrowia. W Gliwicach w DPS przy ul. Pszczyńskiej wyzdrowiało już 40 osób, zaś w placówce w Pielgrzymowicach, w której było zakażonych 34 pensjonariuszy i 10 pracowników, choruje już tylko jeden mieszkaniec. Dzisiaj specjalne sanitarki odwiedziły placówki w Katowicach, Cieszynie, Bielsku – Białej, Wojkowicach, Międzybrodziu Bialskim, Chorzowie, Wiśniczach i Gliwicach, aby pobrać próbki od wszystkich mieszkańców i kadry. W poniedziałek wymazobus będzie w DPS w Zabrzu, w którym ujawniono póki co jedno zakażenie.

Dotychczas domy pomocy społecznej w naszym województwie na walkę z COVID-19 otrzymały 7,5 mln zł rządowej pomocy. Dzisiaj przekazane zostaną kolejne 4 mln zł. Mogą one zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie dodatkowej kadry do opieki nad pensjonariuszami, zakup sprzętu czy środków ochrony dla zabezpieczenia personelu. Środki te przydzielane są według liczby pensjonariuszy w danej gminie. I tak np. DPS w Lublińcu, w którym przebywa ponad 270 mieszkańców, otrzyma blisko 130 tys., DPS w Częstochowie 89 tys., w Rybniku 77 tys. zł., w Gliwicach 50 tys. a w Knurowie 42 tys. zł.

To będzie kolejne spore wsparcie rządowe dla tych placówek, które staramy się otaczać szczególną ochroną. Myślę, że pieniądze na pewno się przydadzą tym bardziej, że walka z wirusem wymaga dużego zaangażowania, także finansowego – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Ponad 450 chętnych – lekarzy, pielęgniarek, salowych, techników medycznych, zgłosiło się do tej pory do pracy poprzez specjalną stronę internetową www.szpitaldlaslaska.pl uruchomioną przez szpital MSWiA w Katowicach.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content