play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Kolejne kopalnie dołączają do strajku!

today23 września 2020

Background

Kolejne kopalnie dołączają do strajku! Jak się okazało, 10 godzin wczorajszych negocjacji to za mało. Dziś o 14.00 druga tura rozmów o przyszłości górnictwa. Jednak górnicy nie czekają z założonymi rękami. Jak sami zaznaczają, walczą o swoje miejsca pracy.

W środę po południu drugie podejście do negocjacji o przyszłości energetyki i górnictwa. Te, rozpoczęte wczoraj, trwały prawie 10 godzin i nie przyniosły ustaleń, które satysfakcjonowałyby związkowców, czekających na propozycje rządowej delegacji. Transformacja branży jest nieunikniona, jednak strona społeczna nie bardzo chce słuchać o  odchodzeniu od węgla we wskazanych terminach, a więc i likwidacji kopalń bez sensownej alternatywy dla zwalnianych górników.  Jak zaznaczył wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, tak naprawdę jest to walka o miejsca pracy.

Gminy górnicze, których dochody w znacznej części pochodzą z eksploatacji węgla mocno odczują likwidację zakładów. Ruda Śląska tylko z kopalnianego podatku od nieruchomości ma około 26 milionów rocznie. A jest jeszcze Huta Pokój – również z problemami.

Pomimo rozmów z przedstawicielami rządu górnicy nie czekają z założonymi rękami. Zakłady są oflagowane, między innymi na Halembie, Pokoju i Bielszowicach, a także na Wujku, Sośnicy, Piaście-Ziemowicie i Bolesławie Śmiałym prowadzony jest podziemny strajk . W sumie protestuje 10 zakładów – ponad 200 pracowników.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content