play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Kolejne odcinki S1 bedą budowane. Budowa ruszy w tym roku

today30 lipca 2020

Background

Kolejne odcinki S1 będą budowane. Budowa ruszy w tym roku. 7 kilometrowy odcinek trasy Podwarpie- Dąbrowa Górnicza będzie modernizowany w najbliższym czasie. Prace nad rozbudową S1, po śladzie DK1  potrwają 2 lata. W środę 29 lipca br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła wykonawcę ekspresowej trasy. Jest nią firma BUDIMEX. Wartość tej inwestycji to ponad 282 miliony zł.

Kolejne odcinki S1 będą budowane. Obecnie w pobliżu trwa budowa drugiej jezdni ekspresówki Podwarpie – Pyrzowice. 9-cio kilometrowa jezdnia ma zostać oddana do użytku wiosną przyszłego roku. W planach także przebudowa drogi w Dąbrowie Górniczej.

Trwają także przygotowania do budowy ok. 40 kilometrowego nowego przebiegu S1 między Mysłowicami (węzeł Kosztowy) i Bielskiem-Białą (węzeł Suchy Potok). Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. Na budowę pierwszego odcinka podpisano już umowy.

Wyłoniony w przetargu wykonawca zrealizuje zadanie w formule „Projektuj i buduj”, co oznacza, że w ramach zadania zaprojektuje i przebuduje istniejący odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej oraz uzyska wszystkie niezbędne decyzje pozwalające na użytkowanie trasy. Umowę z wykonawcą planujemy podpisać w sierpniu bieżącego roku.

Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostaną ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych. Czas projektowana nie jest objęty tym wyłączeniem.

Wykonawca w ramach inwestycji będzie musiał przebudować odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,950 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Zostanie wybudowany węzeł Ząbkowice oraz przebudowany węzeł Pogoria. W ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt.

Projektowana droga ekspresowa S1 na odcinku od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej przebiegać będzie po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1. Docelowo droga S1 będzie mieć długość 135 km. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym.

Aby dokończyć całą arterię, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko – Podwarpie o długości ok. 9,5 km, budowa nowej obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisaliśmy 10 października 2019 r.), wybudowanie po nowym śladzie 40 kilometrów drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Bielsko-Biała. 14 maja br. podpisaliśmy umowę na budowę odcinka od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic, 19 lipca br. wybraliśmy wykonawcę budowy odcinka od Dankowic do Bielska-Białej. Rozstrzygnięcie dla środkowego odcinka biegnącego od Mysłowic do Oświęcimia już wkrótce.

 

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content