play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kolejne odpady w Chorzowie? Miasto i mieszkańcy są przeciw

today20 lutego 2021

Background

Miasto i mieszkańcy mówią nie, ale sanepid powiedział tak. Dla  kolejnych odpadów w chorzowskich Maciejkowicach. Tym razem chodzi o odpady niebezpieczne.

Do Urzędu Miasta w Chorzowie wpłyną wniosek o składowanie niebezpiecznych odpadów przy ul. Kluczborskiej. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że składowisko powstanie, mimo sprzeciwu mieszkańców. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Chorzowie wydał bowiem dla projektu pozytywną opinię.  Jeśli właściciel terenu uzyska wszystkie niezbędne pozwolenia to pomimo tego, że magistrat podobnie jak mieszkańcy, projektu nie popiera, nie może go zablokować  – tłumaczy prezydent Chorzowa Andrzej Kotala:

Wiem co czują maciejkowiczanie i firmy, które również są tam zlokalizowane. Ja ich doskonale rozumiem.[…] Ja również nie jestem za tym aby  w Chorzowie powstawały jakiekolwiek składowiska odpadów, a tym bardziej odpadów niebezpiecznych. A z takim przypadkiem mamy tam do czynienia. Mimo naszych niechęci do tego typu działalności sanepid wydał pozytywną opinię.

Teraz miasto czeka jeszcze na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Jeśli instytucja nie będzie miała przeciwskazań- magistrat nie będzie miał podstawy prawnej do wydania negatywnej decyzji.

Mieszkańcy mają szereg argumentów na „nie”

Przypomnijmy to nie pierwsze uciążliwości, z którymi muszą zmagać się mieszkańcy w tej części miasta. Jak sami wskazują w piśmie skierowanym do prezydenta-  w sąsiedztwie znajduje się elektrociepłownia CEZ, która jeszcze w ubiegłym roku uprzykrzała życie dobiegającymi stamtąd odorami. Zmusiły one nawet  lokatorów pobliskich budynków do wyjścia na ulicę i licznych protestów. W okolicy są też inne zakłady przemysłowe jak np. Zakłady Azotowe, na których terenie działają liczne przedsiębiorstwa, składowisko odpadów komunalnych wraz z instalacją przetwarzania odpadów oraz wiele innych firm. Według mieszkańców  dodatkową przesłanką przeciwko rozpoczęciu działalności magazynowania odpadów niebezpiecznych na wskazanym terenie przemawia również fakt bliskiego sąsiedztwa pól uprawnych.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content