play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kolejne przypomnienie: na pasach nie używamy komórek. Od 1 czerwca posypią się mandaty

today31 maja 2021

Background

Od wtorku (1 czerwca) zaczną obowiązywać nowe regulacje zawarte w prawie o ruchu drogowym. W treści dokumentu pojawił się nowy przepis (art. 14 pkt 8), w którym zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Z badań przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że ponad 90% mieszkańców Polski używa telefonów komórkowych, ponad 60% korzysta z nich przez kilka godzin każdego dnia, a dla więcej niż 70% sięganie do zasobów internetu odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego. To badania z 2019 r. więc można przypuszczać, że chociażby z powodu pandemii wskaźniki te wzrosły.

Przywiązanie do smartfonów jest nie tylko groźne z powodu możliwości chorobliwego uzależnienia, ale stanowi również realne zagrożenie na drodze, przekonują zwolennicy nowych przepisów. Ekran smartfona przykuwa uwagę – jego użytkownik nie widzi niczego wokół. Z tego powodu pojawił się nowy przepis zakazujący korzystania z tego typu urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. Brak skupienia i koncentracji na tym, co dzieje się na drodze jest zgubny i bardzo często tragiczny w skutkach. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego i ma to swoje odzwierciedlenie w tragicznych statystykach.

Od początku 2019 r. na drogach województwa śląskiego, w ponad 3 300 zdarzeniach zginęły 142 osoby, a 1 639 zostało rannych – średnio to 2 ofiary wypadków każdego dnia. W co dwunastym ginie człowiek, a w co drugim zdarzeniu z udziałem pieszego jest osoba ranna lub zabita. Sprawcą ponad 25% wypadków z udziałem pieszego jest właśnie on sam. Na przejściach i torowiskach nie jest wcale lepiej. Niemal 60% zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54) uczestniczącej w nim osoby. Z przytoczonych danych wynika, że przepisy dyscyplinujące pieszych musiały się pojawić.
źródło/foto: Śląska Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content