play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Kolejny etap badań przesiewowych w woj. śląskim. Testy nie tylko wśród górników

today16 maja 2020

Background

Jak poinformował wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, kończy się pierwszy etap badań przesiewowych wśród górników z KWK Pniówek. W pozostałych czterech kopalniach, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem, etap ten został już zakończony.

– Jest realizowany etap drugi, czyli wymazywania wszystkich członków rodzin osób, które zostały zidentyfikowane jako osoby zarażone, mówił w piątek wojewoda Wieczorek. Rozpoczął się etap trzeci. – (…) Dodatkowo podjęliśmy decyzję, że badamy próbkowo 5 innych zakładów, tak, aby zweryfikować, czy nie pojawiają się nowe ogniska epidemiczne w zakładach górniczych. Jeżeli te wyniki będą niepokojące, to podejmiemy niezwłocznie decyzję o przesiewowych badaniach na kolejnych zakładach wydobywczych, wyjaśnił wojewoda.

Zgodnie z posiadanymi danymi, do piątku pozytywny wynik testu na koronawirusa odnotowano u 1,9 tys. górników. Co istotne, na niecałe 10 tys. górników z przesiewu wynik dodatni uzyskało około 1,5 tys. , natomiast pozostali zakażeni to osoby, które zostały przebadane z wywiadu epidemiologicznego bądź z kwarantanny.

Zgodnie z zapowiedziami, w woj.śląskim zostało otwarte jedenaste laboratorium. Mieści się ono w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Jak wyjaśnił wojewoda J.Wieczorek, od piątku w placówce ruszą badania, a pełną moc uzyska z początkiem przyszłego tygodnia. Wojewoda uspokaja, że wszystkie laboratoria na terenie województwa służą do testowania wymazów z badań szpitalnych, z wywiadu epidemiologicznego oraz z kwarantanny. Badania przesiewowe są natomiast realizowane w laboratoriach poza obszarem województwa. Dotychczas, próbki pobierane od górników wysyłane były do 9 placówek w kraju. Teraz będą one przekazywane do 4 laboratoriów – do Bydgoszczy, Łodzi, Poznania i Krakowa, po to, aby usprawnić otrzymywanie wyników z testów przesiewowych.

Wojewoda zapowiedział też, że nadal, konsekwentnie będą realizowane zarówno badania przesiewowe wśród górników, jak i pozostałych mieszkańców. Jak zaznaczył, w minioną niedzielę przebadanych zostało 7 tys. osób, z czego 5 tys. w badaniach przesiewowych, a 2 tys. z wywiadu. W piątek przebadanych przesiewowo miało być ok. 3,5 tys. górników, a w sobotę i niedzielę – po 5 tys. Oprócz tego próbki pobierane będą też od innych osób – czy to z wywiadu, czy ze szpitali. W sumie w województwie robionych jest średnio między 5 a 7 tys. badań na dobę.

– Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że procent osób poza sektorem wydobywczym w tej chwili w województwie identyfikowanych z wynikiem dodatnim jest bardzo niewielki. To daje dużą szansę, że jeżeli wygasimy ogniska na kopalniach, to będziemy mieli sytuację taką jak w pozostałej części kraju, podkreślił wojewoda, Jarosław Wieczorek.

źródło/foto: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content