play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Kolejny krok do normalności. Zmiany między innymi w komunikacji publicznej

today7 czerwca 2021

Background

Niespełna 3200 łóżek w polskich szpitalach zajmują pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2. 463 spośród nich, to najciężej przechodzący COVID-19, podłączeni do respiratorów. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią także o kilkuset nowych przypadkach zakażenia.

Powrót do normalności widać na każdym kroku – długi weekend Polacy spędzali między innymi w restauracjach, pojawiły się kolejki przed kinami i teatrami, wybrzmiały pierwsze tony koncertów i imprez plenerowych. Dziś po raz kolejny autobusy wypełniły się uczniami, którzy na lekcje udają się już nie przed ekran komputera, ale do szkolnych klas. A pojazdy mogły się wypełnić się bardziej niż dotąd, bo od wczoraj dozwolone jest przewożenie pasażerów w liczbie odpowiadającej 75% miejsc w pojazdach komunikacji publicznej. W ZTM od dziś nie ma już także stref wydzielonych dla kierowców.

Te wszystkie zmiany nie powinny jednak usypiać naszej czujności. nadal trzeba uważać, bo choć liczba ozdrowieńców i osób zaszczepionych rośnie z dnia na dzień, to nadal nie można mówić w Polsce o populacyjnej odporności na koronawirusa. W szpitalach ciągle leczy się blisko 3200 osób zakażonych SARS-CoV-2, a dobowe przyrosty nowych infekcji, choć nieporównywalnie niższe niż przed miesiącem czy dwoma, to jednak przypominają, że pandemia się nie skończyła.

W Polsce dziś potwierdzono 194 nowe przypadki zakażenia z województw:
mazowieckiego (27),
śląskiego (26),
wielkopolskiego (23),
małopolskiego (21),
kujawsko-pomorskiego (11),
opolskiego (11),
dolnośląskiego (10),
lubelskiego (10),
podlaskiego (9),
zachodniopomorskiego (9),
pomorskiego (7),
lubuskiego (6),
podkarpackiego (6),
łódzkiego (5),
świętokrzyskiego (4),
warmińsko-mazurskiego (3).
6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Zmarło 8 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content