play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Kolejny krok w budowie KOLEI NA LOTNISKO. Umowa na kilka milionów

today18 lutego 2021

Background

Pociągiem na lotnisko w Pyrzowicach już wkrótce mają dojechać pasażerowie z Zawiercia i Tarnowskich Gór. To jedna z najważniejszych inwestycji Polskich Linii Kolejowych w województwie śląskim. Od dziś jest pod nadzorem.

Budowa połączenia między Zawierciem, Pyrzowicami i Tarnowskimi Górami już trwa. Dziś podpisano umowę na nadzór nad realizacją prac na nowobudowanych i modernizowanych odcinkach, na ponad 9 milionów złotych.

Nadzór ma zapewnić odpowiednią realizację projektu, według którego pociągi mają mknąć na tej trasie z prędkością dochodząca nawet do 140 km/h i zapewnić pasażerom bardzo szybkie i komfortowe docieranie na pyrzowickie lotnisko.

– Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska w 23 minuty, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 minut. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godzinę. Dzięki tej inwestycji zwiększą się możliwości podróży oraz dostęp do kolei w regionie – mówi reporterowi Radia Piekary rzeczniczka PKP Polskie Linie Kolejowe, Katarzyna Głowacka.

Umowa na pełnienie nadzoru nad opracowaniem projektów wykonawczych i budową jest istotnym krokiem w sprawnej realizacji inwestycji. Jej wartość to 9 milionów złotych.

Dla sprawnej realizacji tak dużego przedsięwzięcia – właściwego zarządzania, sprawnego nadzoru i terminowego wykonania, w tym koordynacji wszystkich kontraktów zawartych w ramach projektu oraz prowadzenie nadzoru środowiskowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na pełnienie nadzoru nad opracowaniem projektów wykonawczych i wykonaniem robót budowlanych.

Wykonawcą jest firma TPF sp. z o.o. Zadaniem inżyniera kontraktu będzie czuwanie nad procesem inwestycyjnym – nadzór techniczny nad wykonywanymi robotami, dbałość o odpowiednią jakość wykonywania, uwzględnianie stosowanych rozliczeń finansowych Unii Europejskiej, która współfinansuje projekt.

Prace budowlane już się rozpoczęły i planowane są do II kwartału 2023 roku. Powstaną miedzy innymi nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz stacja – Pyrzowice Lotnisko. 

Inwestycja obejmie 52 obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice. Będzie bezpieczniej dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Całość inwestycji będzie warta ponad 660 milionów złotych.

Fot. Facebook/PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content