play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kolejny oszukany „na policjanta”. Przestróg nigdy dość

today10 grudnia 2020

Background

Stracił oszczędności życia. Kolejna osoba oszukana metodą „na policjanta”. 77-latek z Wyr stracił 30 tysięcy złotych po tym, jak zadzwonili do niego podający się za funkcjonariuszy złodzieje.

Najpierw był telefon z informacją o fałszywych działaniach, po czym w mieszkaniu pojawił się kurier. Teraz prawdziwi policjanci szukają złodziei. Starszy pan z Wyr stracił 30 tysięcy złotych.

Metoda znana ale niestety działa

Na telefon stacjonarny 77-latka zadzwonił mężczyzna. Przedstawiając się jako funkcjonariusz Policji opisał prowadzoną wspólnie z prokuraturą akcję, której celem jest zatrzymanie sprawców wyłudzeń pieniędzy. Chcąc utwierdzić swoją ofiarę w przekonaniu, że cała sytuacja polega na prawdzie, oszust poprosił, aby starszy człowiek nie rozłączając połączenia – wybrał numer 997 lub 112 i potwierdził sobie dane funkcjonariusza. Wypytując o ilość posiadanej w domu gotówki polecił seniorowi, aby ten zapakował ją do reklamówki i przekazał osobie, która za niedługi czas pojawi się przy jego domu. Niczego nie podejrzewający 77-latek po kilkudziesięciu minutach od kontaktu telefonicznego wręczył pakunek nieznanemu mężczyźnie, który przyszedł pod bramę posesji. Mieszkaniec Wyr stracił ponad 30 tysięcy złotych.

Przestróg nigdy dość

Takich oszukanych jest ciągle mnóstwo, stąd nie bez przyczyny policja, a za nią my, przypomina – służby nigdy nie proszą o pieniądze i nigdy nie informuje osób postronnych o swoich działaniach. Starszy pan z Wyr nie posłuchał tych wspominanych jak mantra przestróg – i dał się oszukać.

Policjanci radzą

– bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
– informować Policję o każdej próbie oszustwa,
– konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
– prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie policjant
– Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Pamiętać należy również o tym, że chcąc wykonać kolejne połączenie, trzeba zakończyć najpierw poprzednią rozmowę lub wykonać połączenie z innego telefonu.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content