play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Kolejny przyrost zakażeń i kolejna anulowana dostawa szczepionek

today12 marca 2021

Background

Mniej szczepionek AstraZeneca, nadzieje związane ze szczepionkami Johnson and Johnson, a to wszystko w cieniu kolejnej wysokiej dobowej liczby zakażeń. Dziś jest ich w Polsce ponad 18 tysięcy.

550 tysięcy szczepionek AstraZeneca mniej

Do końca marca w Polsce będzie  mniej – i to o ponad pół miliona – szczepionek firmy AstraZeneca. Poinformował o tym minister Michał Dworczyk, który jest odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Taka informację rząd otrzymał w nocy. Anulowana dostawa szczepionek ma jednak nie wpływać znacząco na harmonogram szczepień.

– Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która zajmuje się logistyką, zrobi wszystko, żeby jak najmniej zawirowań w dostawach było, ale prosimy też o zrozumienie, jeśli nastąpiłoby opóźnienie lub przesunięcia w terminach wizyt pacjentów – powiedział w czasie konferencji minister Michał Dworczyk.

Czwarta szczepionka jest już dopuszczona do użycia w unii europejskiej. Europejska Agencja Leków dała zielone światło amerykańskiemu preparatowi firmy Johnson and Johnson. Pierwszych dawek preparatu mamy spodziewać się w Polsce w drugiej połowie kwietnia. Będzie to prawdopodobnie 2,5 miliona dawek – prawdopodobnie ponieważ nie ma jeszcze konkretnego rozporządzenia. Szczepionka Johnsona jest jednodawkowa – oznacza to, że już jedna iniekcja wystarczy, by uzyskać zakładaną odporność na koronawirusa. Łatwej się ją też przechowuje – wystarczy zwykła lodówka.

Dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia dotyczący zakażeń

Już ponad 19 tysięcy pacjentów chorujących na COVID-19 wymaga hospitalizacji. Do leczenia ponad 1900 z nich używany jest respirator. W Polsce na kwarantannie przebywa obecnie niemal 300 tysięcy ludzi. Podejmowane są kolejne działania mające na celu zwiększenie bazy miejsc szpitalnych dla zakażonych SARS-CoV-2. Najważniejsze spośród nich jest systematyczne aktywowanie szpitali tymczasowych.

Ostatniej doby potwierdzono 18 775 nowych przypadków zakażenia z województw:
mazowieckiego (3073),
śląskiego (2302),
wielkopolskiego (1678),
pomorskiego (1526),
dolnośląskiego (1407),
małopolskiego (1336),
podkarpackiego (1023),
kujawsko-pomorskiego (993),
warmińsko-mazurskiego (969),
łódzkiego (868),
lubuskiego (751),
zachodniopomorskiego (702),
lubelskiego (618),
podlaskiego (471),
świętokrzyskiego (409),
opolskiego (360).
289 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

351 osoób zmarło ostatniej doby po zakażeniu SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 276 osób.

Koronawirus na Śląsku

Na Śląsku przybyło 2302 zakażonych SARS-CoV-2. 37 przypadków śmiertelnych w naszym regionie, z czego pacjentów cierpiących na choroby współistniejące wraz z COVID-19 było 29, a wyłącznie z powodu COVID zmarło 8 chorych. Ponad 31 tysięcy mieszkańców województwa przebywa na kwarantannie.

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content