play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kolejny węzeł na A1 otwarty. Można zjeżdżać w Blachowni

today10 czerwca 2020

Background

Dzięki udostępnieniu węzła Częstochowa Blachownia, autostrada na wysokości Częstochowy zyskuje pełną funkcjonalność, informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Węzeł Częstochowa Blachownia umożliwia wjazd na autostradę A1 i zjazd z niej do Częstochowy oraz w kierunku Lubliniec – Opole, Szczekociny. To dogodne, kolejne połączenie do sanktuarium na Jasnej Górze. Zadowoleni powinni być również kierowcy pojazdów ciężarowych, gdyż będzie to duże ułatwienie dla ciężkiego ruchu tranzytowego, korzystającego z DK46.

GDDKiA przypomina: 2 sierpnia ub.roku oddano do użytku nowy, blisko 33 km odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Jednocześnie rozpoczęły się prace zabezpieczające na odcinku autostrady na wysokości Częstochowy, gdzie trzeba było odstąpić od umowy z nierzetelnym wykonawcą. 23 grudnia 2019 r. udostępniono kierowcom 24 km jezdni autostrady A1 – pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Południe. 15 lutego br. – węzeł Częstochowa Jasna Góra. Oddane do ruchu w ub. roku 56 km autostrady umożliwia nieprzerwaną jazdę od południowej granicy państwa w Gorzyczkach do północnych dzielnic Częstochowy, mijając po drodze konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Węzeł Częstochowa Jasna Góra daje kolejne zwiększenie funkcjonalności trasy.

Do zakończenia inwestycji pozostało rozstrzygnięcie przetargu dotyczącego budowy Miejsc Obsługi Podróżnych kategorii I Gorzelanka Wschód i Zachód, kategorii II Wierzchowisko Wschód i kategorii III Wierzchowisko Zachód, Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota oraz ogłoszenie ostatnich dwóch przetargów. Będą one dotyczyły prac wykończeniowych na węzłach, dokończenia budowy wiaduktu nad linią kolejową przed węzłem Częstochowa Północ wraz z odcinkiem dojazdowym autostrady A1, a ponadto realizacji dróg serwisowych i technologicznych, robót melioracyjnych, prac wykończeniowych w asortymentach robót drogowych, mostowych, branżowych oraz zieleni. Ostatnim elementem będzie wykonanie i wprowadzenie docelowej organizacji ruchu.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content