play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Kolorowo i pożytecznie. Bytom wzbogaci się o kolejne łąki kwietne

today8 czerwca 2021

Background

Kolorowo i pożytecznie – tak bytomski magistrat zamierza wykorzystać zielone nieużytki w mieście. Powstaną na nich łąki kwietne przyjazne owadom i miłe dla oka.

Kolorowo od kwiatów zrobi się w Bytomiu. W mieście powstaną kolejne łąki kwietne. Wybrano już nawet miejsce, w których zostaną posiane różne gatunki roślin:

– Miejski Zarząd Dróg i Mostów założy je między innymi przy obwodnicy, w Miechowicach, a także na skrzyżowaniu ulicy Chorzowskiej z Aleją Jana Pawła II. Pierwsza łąka kwietna została już założona przy ulicy Bratków w Łagiewnikach. Tam pracownicy z MZDiM obsiali nasionami kwiatów i bylin około 3 tysiące metrów kwadratowych terenu. W tym roku wysiejemy łącznie  2 hektary łąk kwietnych w Bytomiu – tłumaczy rzeczniczka bytomskiego magistratu Małgorzata Węgiel – Wnuk.

Na bytomskich łąkach kwietnych urosną maki, złocienie, stokrotki, kocimiętki, jaskry, krwawniki, czy rumianek. Takie rozwiązania dają dużo dobrego środowisku. Dają schronienie i pożywienie zapylaczom, magazynują wodę i oczyszczają powietrze. Ponadto nie trzeba ich często kosić, a wiosną i latem cieszą oko.

Łąki kwietne to ostatnio bardzo popularny na Śląsku sposób na zagospodarowanie nieużytków. Kilka takich miejsc jest między innymi w Piekarach Śląskich.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content