play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Komu „Mieszkanie Plus”? Ruszają konsultacje w sprawie kryteriów naboru do programu

today21 stycznia 2020

Background

„Zasady przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym określenia kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzenia oceny punktowej oraz wysokości obowiązkowej kaucji dla mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach” – projekt stosownej uchwały w tej sprawie został opublikowany na platformie konsultacji społecznych. Najprawdopodobniej w lutym uchwała trafi pod obrady rady miasta.

Dzięki programowi Mieszkanie Plus oferta lokalowa w Katowicach powiększy się łącznie o około 1000 mieszkań w dwóch lokalizacjach.

– Jeszcze w tym roku 513 mieszkań w ramach programu będzie gotowych w Nowym Nikiszowcu, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – (…) Ustalone przez nas kryteria premiują m.in. młode rodziny z dziećmi, osoby rozliczające PIT w Katowicach, a także osoby niepełnosprawne. Mieszkanie Plus to także ważny projekt z punktu widzenia Katowic wobec wyzwań demograficznych, przed którymi stoją prawie wszystkie polskie miasta, dodaje prezydent.

Kryteria pierwszeństwa oraz zasady przeprowadzenia oceny punktowej w projekcie uchwały uwzględniają:
– po 10 punktów: za każde dziecko w gospodarstwie domowym,
– 7 punktów: dla gospodarstwa domowego, w którym przynajmniej jedna osoba pełnoletnia nie przekroczyła 35 lat,
– do 20 punktów: za rozliczenie PIT w Katowicach (po 10 punktów za osobę w gospodarstwie domowym),
– 6 punktów: gdy osoby z gospodarstwa domowego nie mają prawa do innego lokalu mieszkaniowego,
– 4 punkty: za wypełnienie ankiety dotyczącej preferowanych warunków mieszkaniowych, która była zbierana do końca 2018 r.,
– 3 punkty: gdy w gospodarstwie domowym jest osoba powyżej 65 roku życia,
– 2 punkty: gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzą osoby niepełnosprawne.

Uruchomienie naboru planuje się po przyjęciu stosownej uchwały przez Radę Miasta. Nabór będzie realizowany prawdopodobnie za pośrednictwem formularza on-line, udostępnionego na stronie http://www.katowice.eu na przełomie II/III kwartału roku. Dokładny termin zostanie jeszcze ustalony.

Mieszkania w ramach programu powstają na tzw. Nowym Nikiszowcu położonym przy ul.Górniczego Dorobku, niespełna 1 km od zabytkowego Nikiszowca. Osiedle składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich zakończono już roboty murowe i dekarskie. Trwają prace związane z montażem okien oraz balustrad. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim zakończono roboty żelbetowe i rozpoczęto prace dekarskie. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał br. – Inwestycja ta to 512 komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych w budynkach segmentowych o ceglanym kolorze elewacji, która doskonale oddaje charakter Nikiszowca. Na osiedlu znajdują się budynki od 4 do 7 kondygnacji. Na terenie osiedla przewidziano 572 miejsca postojowe dla samochodów, mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkania mają powierzchnię od 35 do 94,5 m.kw.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content