play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

Konflikt lekarzy z dyrekcją trwa. Fatalna sytuacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku

today14 maja 2021

Background

Są wypowiedzenia dla lekarzy, trudności z komunikacją między lekarzami a dyrekcją i wielomilionowe długi. Sytuację Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku można z całą pewnością nazwać… fatalną.

Nie ma porozumienia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. Trwa tam konflikt lekarzy z dyrekcją placówki. Medycy otrzymali wypowiedzenia, po tym jak nie zaakceptowali zaproponowanych warunków pracy. Nikt z nami nie rozmawia – mówi Krzysztof Potera, przewodniczący terenowego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przy szpitalu w Rybniku:

– Pani dyrektor zaproponowała tylko raz warunki, mianowicie – wypowiedzenia z pracy. Nie ma żadnych merytorycznych rozmów. My kilka razy wystosowaliśmy do dyrekcji pisma, ustnie pani dyrektor była monitowana o próbę rozwiązania, o zawieszenie tych wypowiedzeń i konkretne merytoryczne rozmowy. Chcieliśmy sobie dać czas 2-3 miesiące. Niestety reakcji nie ma żadnej. My jesteśmy zwolnieni z pracy. Zresztą nieprawnie, bo są to już zwolnienia, które wchodzą w kategorię zwolnień grupowych. Nie zostały wdrożone żadne procedury dotyczące zwolnień grupowych. 

Tymczasem dyrektor szpitala informuje, że w obecnej sytuacji dobro pacjenta powinno być najważniejsze:

– Wypowiedzenia są do 30 czerwca, w związku z czym to jest jeszcze 1,5 miesiąca. Nie straszmy pacjentów. Ja uważam, że ze strony lekarzy to jest straszenie pacjentów, więc zadałabym pytanie: czy to jest dobra wola, czy to jest przystawianie kogoś do ściany. Trzeba mieć świadomość, że pieniądze z NFZ są przede wszystkim na leczenie pacjentów i  uważam, że leczenie pacjentów jest najważniejsze. Sytuacja finansowa szpitala jest bardzo trudna i wszyscy o tym wiedzą – mówi Radiu Piekary Ewa Fica, dyrektor szpitala

Sprawą placówki wczoraj zajęła się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku ma wielomilionowe długi. Placówka zatrudnia w tej chwili ponad 1,5 tysiąca osób. Po tym jak lekarze odejdą z pracy zagrożenie jest funkcjonowanie oddziałów: pediatrycznego, wewnętrznego, oddział anestezjologii, ginekologii, a nawet stacja dializ czy laboratorium. Wypowiedzenia z pracy dostało w sumie 45 lekarzy.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content