play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Koniec negocjacji górniczych. Jest umowa społeczna

today23 kwietnia 2021

Background

Jest jednolity tekst umowy społecznej pomiędzy związkami zawodowymi a rządem, dotyczący transformacji energetycznej. Negocjacje w tej sprawie ciągnęły się od wielu miesięcy. Umowa ma być parafowana w najbliższą środę. Ma regulować proces likwidacji sektora wydobywczego i polityki energetycznej kraju na blisko trzy dekady.

„To jest dobry dokument”

Po kilku miesiącach negocjacji w końcu doszli do porozumienia. Związkowcy i strona rządowa uzgodnili treść umowy społecznej, określającej transformację górnictwa węgla kamiennego. Na razie dokument nie został ujawniony, jego parafowanie ma się odbyć w najbliższą środę w Katowicach:

– To jest dobry dokument przede wszystkim dla górników kopalni węgla kamiennego. Ale także ważny dokument z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki. Także z punktu widzenia tych terenów, gdzie teraz dominuje funkcja przemysłu wydobywczego – zapewnia wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.

Potrzeba transformacji nie tylko energetycznej

Mimo, że umowa zakłada likwidację górnictwa do 2049 roku, to szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz, dalej nie traci nadziei:

– Myślę, że jeśli Unia Europejska trochę zwolni z tego szaleństwa wykluczającego węgiel, a my zarazem pokażemy, że to nie jest tak, że węgiel powinien być stygmatyzowany, bo też może dawać dużo miejsc pracy, może być kreatywny gospodarczo, ale po drugie można z niego pozyskiwać stabilną i niskoemisyjną energię, to żyjemy nadzieją, że za 10 lat się mogą pewne elementy i pewne zapisy tej umowy zmienić. 

Jak ustaliło Radio Piekary, umowa społeczna będzie miała cztery załączniki. Będą dotyczyły między innymi – zasad pomocy publicznej czy instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych i gmin górniczych.

Umowa społeczna pomiędzy związkowcami a stroną rządową była bardzo ważna dla ukształtowania przebiegu procesu transformacji energetycznej. Szczególne znaczenia ma dla naszego regionu, w którym górnictwo oraz branże okołogórnicze są jednym z najważniejszych filarów struktury zatrudnienia. Zatrudnienie w likwidowanych do 2049 roku mają być ustawowo gwarantowane. To także jeden z elementów wynegocjowanych w rozmowach przedstawicieli spółek węglowych z rządzącymi.

Jak mówił w czasie trwania negocjacji szef Śląsk-Dąbrowskiej Solidarności, transformacji sektora górniczego nie można planować i prowadzić w oderwaniu od planu transformacji społeczno-gospodarczej całego naszego regionu. Przygotowany przez związki zawodowe projekt umowy społecznej kładł na ten kluczowy aspekt szczególny nacisk, wskazując instrumenty koordynacji programów transformacyjnych dla Śląska.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content